Քոչար Դավթյան. խոսք հիշատակի
Սեպտեմբերի 3-ին 58 տարեկան հասակում երկրային կյանքից անժամանակ հեռացավ հայտնի պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչ Քոչար Ապրեսի Դավթյանը:
Ծնվել է 1957թ. փետրվարի 27-ին Սիսիան քաղաքում: 1981թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, ստացել ինժեներ-հիդրոտեխնիկի որակավորում:
1981-1984թթ. աշխատել է «Հայպետջրնախագիծ» ինստիտուտի ջրամբարների բաժնում` ինժեներ:
1984-1987թթ. սովորել եւ ավարտել է Մոսկվայի «ՎՈԴԳԵՈ» գիտահետազոտական ինստիտուտի ասպիրանտուրան:
1987-1990թթ. աշխատել է Երեւանի ջրային պրոբլեմների եւ հիդրոտեխնիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ գիտաշխատող:
Հեղինակ է մի շարք գիտական աշխատությունների:
1990թ. հոկտեմբերին ընտրվել է Սիսիանի շրջանային եւ քաղաքային խորհուրդների պատգամավոր ու մշտական բնակության տեղափոխվել Սիսիան:
1990-1994թթ. գլխավորել Սիսիանի «Սյունիք» ձեռնարկությունը:
1994թ. ընտրվել է Սիսիանի շրջանային խորհրդի նախագահ՝ այդ պաշտոնը վարելով երեք տարի:
1995-1999թթ. եղել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Հանրապետություն» պատգամավորական խմբակցության քարտուղար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1996-1999թթ. զբաղեցրել է Սյունիքի մարզային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:
1999-2012թթ. եղել է «Սյունիք» ՍՊ ընկերության տնօրեն:
Քոչար Դավթյանը 1988 թվականից ի վեր Ղարաբաղյան շարժման ամենաակտիվ մասնակիցներից ու կազմակերպիչներից էր: Ղարաբաղյան շարժման քաղաքական կառույցի՝ Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) հիմնադիր անդամներից էր: 1997 թվականից քաղաքական այդ ուժի ղեկավար մարմնի՝ վարչության անդամ էր:
Նա անտարբեր չէր աշխարհում եւ հատկապես իր կողմից անչափ սիրված Հայաստանում ու մասնավորապես Սիսանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հանդեպ: Քոչար Դավթյանը  զուսպ էր, բայց եւ զգացմունքային, միեւնույն ժամանակ հոգատար ամենքի եւ բոլորի հանդեպ: Նա պատվով անցավ կյանքի փոթորիկների միջով եւ վայելեց իրեն շրջապատող մարդկանց անսպառ սերն ու հարգանքը:
Անխոնջ աշխատանքով եւ օրինակելի վարքով Քոչար Դավթյանն արժանիորեն վաստակել էր իրեն ճանաչողների անկեղծ սերն ու հարգանքը: Իր մարդկային որակներով, սկզբունքայնությամբ ու շիտակությամբ չափանիշ էր ընկերական շրջապատում: Անսահման նվիրված էր իր քաղաքական հավատամքին, ինչի իրականցմանը նվիրաբերեց իր բոլոր ուժերն ու, կարելի է ասել, կյանքը: