ՔՐԻՍՏՈՍԻ ՍՈՒՐԲ ՀԱՐՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆՆ ԻՐ ԲՈԼՈՐ ԵՐԱՆԳՆԵՐՈՎ՝ ԿԱՊԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը կամ Սուրբ Զատիկը քրիստոնեական աշխարհը այս տարի նշեց ապրիլի 21-ին։ Զատիկը Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու 5 տաղավար տոներից մեկն է, որը նշանակում է զատում, բաժանում, հեռացում մեղքերից և վերադարձ առ Աստված։
Այսօր Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում Տեր Վահան քահանա Հեբոյանի կողմից մատուցվել է պատարագ, մեկնվել է տոնի խորհուրդը, մարդիկ իրար ողջունել են «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց» ավետիսով և ստացել «Օրհնյալ է հարությունը Քրիստոսի» պատասխանը։ Այնուհետև տեղի է ունեցել հավկիթների օրհնություն։
Տոնական սուրբ պատարագից հետո եկեղեցու բակում կազմակերպվել է գեղեցիկ համերգային ծրագիր մշակույթի կենտրոնի ստեղծագործական կազմի մասնակցությամբ։ Այնուհետև մատուցվել են հայկական, զատկական, տոնական ուտեստներ՝ լավաշ, ձուկ, կանաչի, ժենգյալով հաց, չրով և չամիչով փլավ, կարմիր ներկած ձու և գինի։
Պատարագի սրբազան արարողությանը մասնակցում էին մարզային և համայնքային իշխանության ներկայացուցիչներ՝ գլխավորությամբ Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի։
Կապանի համայնքապետարանը շնորհակալություն է հայտնում Կապան համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհրդին, Արարատ ռեստորանային համալիրին և Արմինե Ավետյան դիզայն ստուդիային՝ Զատկի տոնի կազմակերպման գործում ունեցած կարևոր ներդրման համար։