ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ ցանկացած ձևաչափով աշխատելու պատրաստակամության մասին
Մոսկվան պատրաստ է աշխատել Վաշինգտոնի հետ Ուկրաինայի հարցով ցանկացած ձևաչափով՝ հասկանալով, որ Մինսկի համաձայնագրերին այլընտրանք չկա։ Այս մասին հունվարի 2-ին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
Խոսելով Ուկրաինայի հարցով Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ խորհրդակցությունների վերսկսման հնարավորության մասին՝ դիվանագետը նշել է, որ «այդ հարցը պետք է ուղղել առաջին հերթին ամերիկացի գործընկերներին»։
«Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք համագործակցել ցանկացած ձևաչափով այն սկզբունքի հիման վրա, որ Մինսկի համաձայնագրերն այլընտրանք չունեն և անհնար է հակամարտությունը կարգավորել առանց Դոնբասին հատուկ կարգավիճակ տալու։ Նրա խոսքերն է մեջբերում ТАСС-ը։
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվան ԱՄՆ-ից պատասխան չի ստացել Դոնեցկի և Լուգանսկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Նորմանդյան ձևաչափի շրջանակներում հանդիպում անցկացնելու առաջարկին։
Դեկտեմբերի 31-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ Ուկրաինայում քաղաքացիական պատերազմը հեռու է ավարտվելուց, երկրի իշխանությունները չեն պատրաստվում քայլեր ձեռնարկել Դոնբասի կարգավորման համար։ Մոսկվան ափսոսանքով է տեսնում, որ «Կիևի ռազմատենչ նկրտումներին աջակցում են ԱՄՆ-ը և ՆԱՏՕ-ի այլ երկրներ՝ զենք մատակարարելով Ուկրաինային և այնտեղ ուղարկելով իրենց ռազմական մասնագետներին»,- ասել է նա։