ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Վարդենիսում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով հայ զինծառայողի մահվան դեպքը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է հունիսի 19-ին Վարդենիսում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով հայ ժամկետային զինծառայողի մահվան դեպքին:
«Պարբերաբար տեղի ունեցող միջադեպերը, խնդիրները Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանամերձ առանձին շրջաններում հաստատում են սահմանների սահմանազատման հարցով երկկողմ հանձնաժողովի պլանավորած և կանոնավոր աշխատանքի արդիականությունն ու անհրաժեշտությունը»,- նկատել է նա:
Զախարովան ասել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է մոտ ապագայում անցկացնել սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի երկրորդ հանդիպումը Մոսկվայում։
«Ինչպես հայտնի է, մայիսի 24-ին կողմերը պայմանավորվել են երկրորդ հանդիպումն անցկացնել Մոսկվայում։ Իհարկե, կարևոր է քայլեր ձեռնարկել սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը Վարդենիսի ուղղությամբ կրակոցներ էին արձակել, ինչի հետևանքով ժամկետային զինծառայող էր զոհվել: Զոհված զինծառայողը Հրաչ Փիլիպոսյանն էր՝ Բյուրական համայնքի բնակիչ, բանակ էր զորակոչվել 1 տարի առաջ: