Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանը Թրամփի խորհրդականի գրառումից հետո Բաքվում պահվող հայերի հարցով դիմել է Փաշինյանին և Միրզոյանին
17.03.2025 20:55
Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերն X-ում արձագանքել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցի երեկվա հայտարարությանը, որը վերաբերում է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանն ու Բաքվում պահվող հայերին ազատ արձակելու անհրաժեշտությանը:
«Սա իսկապես կարևոր զարգացում է: Նախագահ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը ոչ միայն ընդգծել է ԱՄՆ նախագահի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությանը և խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, այլև Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ քրիստոնյա քաղաքական բանտարկյալների, այլ թվում` իմ պաշտպանյալի՝ Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակմանը», - նշել է Գենսերը:
Հաջորդիվ նա դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին՝ կոչ անելով ուսումնասիրել Ուոլցի հայտարարությունը:
«Ուոլցը ոչ միայն ընդգծում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրն ավարտին հասցնելու կարևորությունը, այլ նաև հայ քրիստոնյա բանտարկյալների ազատ արձակումը: Հավատացած եմ՝  այս հարցում դուք միանգամայն համակարծիք եք Թրամփի վարչակազմի հետ», - նշել է Գենսերը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ուոլցը X-ում գրել էր.«Կոնֆլիկտը Հարավային Կովկասում պետք է ավարտվի։ Անցնող շաբաթ խոսել եմ Ադրբեջանի նախագահի ազգային խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: Մենք գոհ ենք, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը առաջընթաց մեծ քայլ են արել և համաձայնել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Ես նրան ասացի, որ այժմ մենք պետք է վերջնականացնենք այդ խաղաղության գործարքը, ազատ արձակենք բանտարկյալներին, և միասին աշխատենք տարածաշրջանն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու ուղղությամբ։ Ամերիկայի Ոսկեդարը խաղաղություն և բարգավաճում կբերի աշխարհին, և մենք չենք դադարի աշխատել, մինչև դա տեղի կունենա»: