Ռուսական զինվորական կետերը դադարեցրել են իրենց գործունեությունը նաև Սյունիքում. ովքե՞ր կփոխարինեն նրանց
2020 թ. աշնանը հայկական կողմի խնդրանքով Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահների ժամանակավոր օպերատիվ խմբերը տեղակայվեցին հայ-ադրբեջանական սահմանի մի շարք կետերում, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզում:
Սակայն փոփոխված պայմաններում ռուս զինվորականների ու  սահմանապահների գործունեությունը մեր սահմաններում այլևս աննպատակահարմար է գտնվել: Հայաստանի այդ խնդրանքին համաձայնություն է տվել ռուսական կողմը. այդ մասին հայտնի է դարձել Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների մայիսի 8-ի հանդիպումից հետո:
Հայկական կողմի խնդրանքով ռուս սահմանապահները դուրս կգան նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանից:
Միևնույն ժամանակ ռուս սահմանապահները կմնան հայ-իրանական և հայ-թուրքական սահմանին:
Սյունիքում ռուսական զինվորական կետերի գործունեության դադարեցումն այս օրերին մարզում քննարկվող  հարցերից է:
Ոմանք տեղի ունեցողը ողջունում են, ոմանք էլ մտահոգություն հայտնում: Մասնավորապես՝ արդյո՞ք սահմանի այդ հատվածներում՝ անվտանգության տեսակետից, վակուում է ստեղծվում: Կամ՝ արդյո՞ք սահմանի այդ կետերում արդեն իսկ հերթապահում են հայկական ուժերը:
Բանն այն է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո ռուս սահմանապահներն ու զինվորները պատշաճորեն չեն լուծել իրենց առջև դրված խնդիրներն Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների ընթացքում: Եվ, այդուհանդերձ, ՌԴ դրոշը և ռուս զինվորականությունը որոշակիորեն զսպող գործոն են եղել ադրբեջանցի ելուզակների ճանապարհին, ինչը չի կարելի չխոստովանել:
Եվ հիմա՝ ստեղծվող իրավիճակում, մեր կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին սյունեցիներս կուզենայինք գոնե համառոտ տեղեկատվություն ստանալ հանրապետության պաշտպանական գերասեչությունից: