Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները Ստամբուլում են. բանակցությունները սպասվում են օրվա երկրորդ կեսին (Տեսանյութ)
15.05.2025 12:16
Ռուսաստանի պատվիրակությունը ժամանել է Ստամբուլ՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համար և պատրաստ է լուրջ աշխատանքի։ Այս մասին բրիֆինգի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, ռուսական կողմը տրամադրված է լուրջ բանակցությունների։ Ռուսաստանի պատվիրակությունն արդեն ժամանել է Ստամբուլ և պատրաստ է լուրջ աշխատանք կատարել», - ընդգծել է դիվանագետը։
Նշվում է, որ բանակցությունները լուսաբանելու համար փողոցում սպասում են մոտ հարյուր լրագրողներ։ Անվտանգության միջոցներն ուժեղացված են։ Դոլմաբախչեի պալատի շրջակայքում նկատվել են զրահապատ և ջրցան մեքենաներ։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ռուսական պատվիրակությունն արդեն ժամանել է Ստամբուլ։ Սկզբում ենթադրվում էր, որ բանակցությունները կսկսվեն առավոտյան 10:00-ի սահմաններում, սակայն հետո ճշգրտվել էր, որ հանդիպումը սպասվում է ավելի ուշ՝ օրվա երկրորդ կեսին։
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում է ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ Նրան միացել են ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը, Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի Գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը և պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը։
Միաժամանակ, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, անդրադառնալով Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման շուրջ Վաշինգտոնի սպասումներին, հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները հուսով է՝ առաջիկայում կգրանցվի առաջընթաց՝ «չնայած բարդություններին»։
«Սա (Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորումը) բարդ է, բայց մենք հուսով ենք, որ առաջիկայում դրական զարգացումներ կլինեն», - ասել է Ռուբիոն՝ Անթալիայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։