Ռուսաստանի հայերի միությունը մտադիր է համաժողով անցկացնել ի պաշտպանություն Հայոց եկեղեցու
Ռուսաստանի հայերի միությունը միջազգային առցանց համաժողով կանցկացնի ի պաշտպանություն Հայ առաքելական եկեղեցու։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է ՌՀՄ ղեկավար Արա Աբրահամյանը։
«Ինձ զանգահարում են աշխարհի տարբեր երկրներից, «Պարոն Աբրահամյան, ինչպե՞ս է դա հնարավոր»։ Որովհետև շատերը վախենում են Հայաստան գալ։ Ես մտադիր եմ համահայկական համաժողով կազմակերպել՝ ի պաշտպանություն եկեղեցու, որպեսզի յուրաքանչյուրն իր կարծիքն արտահայտի», – հայտարարել է Աբրահամյանը՝ պնդելով, որ իրական հավատացյալները չպետք է վախենան հանդես գալ ի պաշտպանություն եկեղեցու և իրենց կարծիքն արտահայտել այս հարցի վերաբերյալ։
Աբրահամյանը նաև նշել է, որ հայկական սփյուռքի կազմակերպություններից մեկի՝ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի ղեկավարն է, այդ կառույցը ևս կմասնակցի ապագա համաժողովին։
ՀՀ իշխանությունների և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի վերջին Ֆեյսբուքում հրապարակել է Հայ Առաքելական եկեղեցու (որը Ռուսաստանում արգելված է որպես ծայրահեղական) մասին վիրավորական հաղորդագրություններ, այդ թվում՝ անպարկեշտ բառեր օգտագործելով։ Ավելի ուշ նա առաջարկել է փոխել Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության կարգը և պետությանը վճռորոշ դեր վերապահել այս գործընթացում։