Ռուսաստանը ստեղծել է երեք դեղամիջոց, որոնք կարող են օգտագործվել COVID-19- ի դեմ
«Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի մասնագետների մասնակցությամբ մշակել ենք երեք դեղամիջոց, որոնք հնարավոր է օգտագործվեն նոր կորոնավիրուսով վարակվածների բուժման համար»:
Panorama.am-ին հայտնել է  ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի /ԳԱ/ փոխնախագահ, բժշկակակենսաբանական  սեկցիայի վարիչ, ակադեմիկոս Վլադիմիր Չեխոնինը:
Ավելի վաղ Դաշնային կենսաբժշկական գործակալությունը ներկայացրել էր մեկ այլ դեղամիջոցի տարբերակ ՝ հիմնված հակամալարեայի միֆլոհինի վրա:
Չեխոնինը հիշեցրել է, որ մի քանի տարի առաջ Գիտությունների ակադեմիայի օրգանական սինթեզի Պոստովսու ինստիտուտի Ուրաի մասնաճյուղը ստեղծել է հակավիրուսային տրիազավիրին, որն այժմ հետաքրքրում է չինացի մասնագետներին ՝ կորոնավիրուսի վարակի բուժման հնարավորությունների առումով:
«Բայց այսօրվա դրությամբ պատրաստ է այս դեղամիջոցի հատուկ  հինգալացիայի ձևը, որը կարող է օգտագործվել բացառապես շնչառական վիրուսային վարակի բուժման համար: Ես վստահ եմ, որ այն առավել ընդունելի կլինի COVID-19 վարակի բուժման համար: Այս տարբերակը չափազանց կարևոր է ստեղծված իրավիճակում», - նշել է Չեխոնինը ՝ հավելելով, որ դեղամիջոցն արդեն պատրաստ է մասնագիտացված հաստատություններում փորձարկման համար:
Ըստ ակադեմիկոսի, բացի այդ օրգանական սինթեզի ինստիտուտը Մոսկվայի «Զելինսկու» օրգանական քիմիայի ինստիտուտի հետ միասին ստեղծել է  բավականին արդյունավետ և Ռուսաստանի դեղագործական արտադրության սինթեզի սխեմայի պահանջներին  համապատասխանող  ֆավիպիրավիրի հակավիրուսային դեղամիջոց, որը նախկինում մշակվել է Ճապոնիայում ՝ այսպես  վիրուսներով առաջացած վարակների բուժման համար, որը ներառում է ներկայիս կորոնավիրուսը: Ըստ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահի, այն նույնպես պատրաստ է փորձարկման:
Մյուս  դեղամիջոց ՝ fortepren- ը, նախկինում ստեղծվել է օրգանական քիմիայի ինստիտուտի հետ համատեղ Գամալեյի համաճարակաբանության և մանրէաբանության ազգային կենտրոնում ՝   կենդանիների մոտ կորոնավիրուսի վարակների բուժման համար օգտագործվող ֆոսկրենիլ դեղամիջոցի հիման վրա: