Ռուսաստանը վերացրել է Հայաստանի և Ղրղզստանի հետ տրանսպորտային կապի սահմանափակումները
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հրամանագիր է ստորագրել, համաձայն որի՝ վերացվում են Հայաստանի և Ղրղզստանի հետ տրանսպորտային կապի բոլոր սահմանափակումները՝ կապված կորոնավիրուսի տարածման հետ։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունը:
Փոփոխություններ են կատարվում Նախարարների կաբինետի 2022 թվականի մայիսի 20-ի հրամանում. այն սահմանել է օտարերկրյա պետությունների ցանկը, որոնց առնչությամբ վերացվել են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից սահմանված տրանսպորտային հաղորդակցությունների ժամանակավոր սահմանափակումները։ Այժմ այս ցանկը լրացնում են Հայաստանն ու Ղրղզստանը։
Նախկինում այն ​​բաղկացած էր ինը երկրներից, ներառում էին Աբխազիան, Բելառուսը, Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները, Ղազախստանը, Չինաստանը, Մոնղոլիան, Ուկրաինան և Հարավային Օսիան։ Տրանսպորտային սահմանափակումները չեղարկվում են պետության այս ցուցակում ընդգրկվելու օրվանից։
Ինչպես նշված է հրամանում, փաստաթուղթը հաստատվել է Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի 2021 թվականի հունիսի 15-ի հրամանագրի համաձայն՝ կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին Ռուսաստանում օտարերկրացիների իրավական կարգավիճակը կարգավորելու ժամանակավոր միջոցների մասին։ Այդ հրամանագրով, մասնավորապես, կասեցվել է օտարերկրացիների համար Ռուսաստանի Դաշնությունում ժամանակավոր կացության և բնակության թույլտվությունների վավերականությունը։ Միաժամանակ նշվել է, որ այն կասեցվել է օտարերկրյա պետությունների հետ մինչև 90 օրվա լրանալը տրանսպորտային հաղորդակցության վրա Ռուսաստանի Դաշնության կողմից սահմանված ժամանակավոր սահմանափակումների վերացման օրվանից 90 օր ժամկետով։
Երկրների ցանկը, որոնց համար տրանսպորտային սահմանափակումները հանվում են, պետք է որոշեր Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը։ Այժմ ցուցակը հաստատվել է, ուստի այս նահանգների քաղաքացիների հետ կապված Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվելու ժամկետը կվերսկսվի 90 օրից։