Ռուսները ցանկանում են գնալ Ղարաբաղ՝ կռվելու. Բորոդայ
Բազմաթիվ ռուս կամավորներ ցանկանում են մեկնել Լեռնային Ղարաբաղ: Այս մասին «Свободная пресса»-ի հետ զրույցում նշել է ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության նախարարների խորհրդի նախկին նախագահ Ալեքսանդր Բորոդայը:
Այսօր տեղի կունենա Դոնբասի կամավորների միության համագումարը: Բորոդայը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում կբարձրացվի Ղարաբաղի հարցը: Նա դա բացատրել է նրանով, որ ներկայումս մեծ թվով ռուս կամավորներ պատրաստ են օգնել Հայաստանին Թուրքիայի դեմ պայքարում:
Նախարարների խորհրդի նախկին նախագահը Ղարաբաղում հակամարտության մեջ մեղավոր է անվանել Խորհրդային Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Լենին: Ըստ նրա՝ այս շրջանը մտել է Ադրբեջանի ԽՍՀ մաս, քանի որ ադրբեջանցիները առաջնային էին Խորհրդային կառավարության համար: Միաժամանակ նա կարծիք է հայտնել, որ հակամարտությունը ներկայումս սրելու համար մեղավոր է Թուրքիան:
«Սա պատերազմ է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև, որը սկսվել է Թուրքիայի կողմից», – ասել է Բորոդայը:
Բացի այդ, նա կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանը ստիպված կլինի միջամտել հակամարտությանը, եթե այն չլուծվի: Նրա խոսքերով, դա պետք է անի Հայաստանի կողմից, չնայած տեղական իշխանությունների հակառուսական դիրքորոշմանը և ՌԴ-ի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանդեպ նրա սերտ կապերին:
«Եթե Ռուսաստանը ցանկանում է պահպանել իր դիրքերը Կովկասում և Անդրկովկասում, ապա չի կարող թույլ տալ Ղարաբաղի պարտությունը», – համոզված է Բորոդայը: