Սահմանադրական դատարանը գրանցել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմումը
ՀՀ սահմանադրական դատարանը գրանցել է 2018թ. հոկտեմբերի 2-ի ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունված աղմկահարույց օրենքի սահմանադրականության հարցով ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմումը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեց Սահմանադրական դատարանի մամուլի  քարտուղար  Մարիաննա Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝  «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի  26–րդ հոդվածի  համաձայն՝  դիմումը գրանցվել է և գտնվում է նախնական ուսումնասիրության փուլում։ ՍԴ աշխատակարգի 27–րդ կետի 2–րդ մասի համաձայն՝ այս գործերով դիմումի նախնական ուսումնասիրությունը պետք է ավարտվի դիմումը մուտքագրելուց հետո 20–օրյա ժամկետում։
Սահմանադրական դատարանը սույն գործով որոշում է ընդունում դիմումը մուտքագրելուց ոչ ուշ, քան երեք ամիu հետո: Uահմանադրական դատարանի պատճառաբանված աշխատակարգային որոշմամբ գործի քննության ժամկետը կարող է երկարաձգվել, բայց ոչ ավելի, քան երեք ամuով։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 23–ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը  հայտարարություն էր տարածել ԱԺ ՝ 2018թ. հոկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  ՀՀ սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի վերաբերյալ։
Նախագահն արձանագրել էր, որ օրենքի փոփոխություններում, ինչպես նաև «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում առկա են առերևույթ սահմանադրա–իրավական խնդիրներ։
Աղմկահարույց օրենքի Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանության հարցը որոշելու համար նախագահը դիմել էր ՍԴ։