Սահմանին ադրբեջանական զինուժի կուտակումներ կա՞ն. ՀՀ ԱԽ քարտուղարի պատասխանը
Արմեն Գրիգորյանը կոչ է անում հետևել պաշտպանության նախարարության հաղորդագրություններին:
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հերքում է սահմանին ադրբեջանական ուժերի կուտակումների մասին լուրերը։ Նա այդ մասին ասաց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
«Եթե մենք սպառնալիք տեսնենք ՀՀ անվտանգության վերաբերյալ, բնականաբար, հանրության հետ կկիսվենք»,– հայտարարեց նա` պատասխանելով լրագրողի` «պատերազմի վտանգ տեսնո՞ւմ եք» հարցին։
Գրիգորյանն ընդգծեց` եթե որևէ ինֆորմացիա լինի, որը փոխկապակցված է ՀՀ անվտանգության հետ, անպայման կտրամադրեն։
Լրագրողներից մեկն ասաց` մարդիկ տեսել են, որ ադրբեջանական կողմից շարժ, կուտակումներ են նկատվում։
«Ամենայն հավանականությամբ նրանք այդպիսի բան չեն տեսել, որովհետև այդ դեպքում մեր համակարգն էլ պետք է տեսներ»,– արձագանքեց ԱԽ քարտուղարը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար հայտնում է սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։
Հիշեցնենք, որ մարտի 16-ից Բաքուն գրեթե ամեն օր Երևանին մեղադրում է ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակելու մեջ։ ՀՀ ՊՆ–ն հերքում է այդ մեղադրանքները` հիշեցնելով, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է համատեղ մեխանիզմ ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը հետաքննելու համար, բայց Ադրբեջանը մինչ օրս չի արձագանքել այդ առաջարկին։