Սամվել Ալեքսանյանին. երբ գրիչդ զենքի արժեք ունի
Մոտ չորս տասնամյակ քայլում եմ Ձեզ հետ, վայելում Ձեր ներկայությունը։
Ամեն անգամ թե՛ ազգային, թե՛ պետական, թե՛ հասարակական, թե՛ մշակութային խնդիրներ քննարկելիս հիանում ու հպարտանում եմ, որ մեր դժվար ժամանակներում մնում եք հաստատուն, անաչառ և ճշմարիտ։
Լրագրողական խիզախություն այսպես եմ որակում «Սյունյաց երկիր» թերթի էջերում 22 տարի շարունակ տպագրվող գիտական հոդվածները, մշակութային բացահայտումները և հարցադրումները, որոնք մեր օրերում անգնահատելի կողմնորոշիչ դեր են խաղում, ինչպես եւ լինելու են սկզբնաղբյուրային նշանակության նյութեր գալիք սերունդների համար։
Տարիների ստեղծագործական ակտիվ գործունեության արդյունքում «Սյունյաց երկիր»-ը դարձել է մեր հայ տեսակի բացահայտման, հազարամյակների ընթացքում մեր արածն ու դրածը ներկայացնելու անկրկնելի հարթակ, մեր ինքնության անփոխարինելի վկայական։
Թող ցույց տան ինձ մեկ ուրիշ լրատվամիջոց՝ մեր ժամանակներում գործող, որ այսքան հրատապ, բազմաբովանդակ հրապարակումներով կարողանում է ձեռքը պահել ժամանակի զարկերակի վրա։
Սյունյաց տան մեծերը՝ դարեր շարունակ, մագաղաթյա մատյաններով մեզ են փոխանցել դարերի իրադարձությունները, մեր նախնիների փառքը եւ պատգամել հայոց սրբազան այս լեռնաշխարհի լինելիության բանաձեւը։ «Սյունյաց երկիր. մշակութային»-ի թողարկումները, ասում եմ առանց վերապահումի, նրանց առաքելության նորօրյա շարունակությունն են։
Այս ազգանվեր գործի հեղինակը՝ գրիչը զենք դարձրած, Սամվել Ալեքսանյանն է, ում 70-ամյակն է այսօր։
Շնորհավորանքի և մաղթանքի խոսքերի հետ ուզում եմ ճշմարտացիորեն փաստել՝ Սյունիքի ամեն քար ու թուփ, ամեն բնակավայր ու հուշարձան, ամեն քաղաք և ամեն սյունեցու անձամբ ճանաչող ու նրանց հոգսերով ապրող այրերից մեկը Դուք եք՝ պարոն Ալեքսանյան։
Իմ երախտագիտությունն ու ջերմ մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ՝ հոբելյանի առիթով։
Ձեր գրիչը մեզ համար ամենապահանջված զենքն է հատկապես ներկայումս, երբ հազարամյա Սյունիքը բախտորոշ ժամանակներ է ապրում։