Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը երկարացվեց 30 օրով
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, այսօր գիշերը մասնակի բավարարել է քննիչի միջնորդությունը և մեկ ամսով երկարացրել գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը։ Կարապետյանը կալանքի տակ է 2025թ. հունիսի 18-ից։
Ս. Կարապետյանի փաստաբանները պնդում են, որ նրան ապօրինի են կալանքի տակ պահում, և կատարվածը քաղաքական հետապնդում էր։ Ավելի վաղ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը հայտարարել էր, որ 2025թ. սեպտեմբերին ներկայացվել են մի քանի միջնորդություններ և դիմումներ քննչական խմբի ղեկավարին, այդ թվում՝ Քննչական կոմիտեի նախագահին, Դատախազության հսկողություն իրականացնող վարչության պետին, Գլխավոր դատախազին:
Հիմնական պահանջը եղել է այն, որ նվազագույն ջանասիրություն է ցուցաբերվում, օրինականությունն ապահովված չէ, չեն կատարվում քննչական գործողություններ։
Օրեր առաջ էլ՝ հոկտեմբերի 13-ին, փոփոխվել և նոր մեղադրանք է առաջադրվել Սամվել Կարապետյանին՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում։