Սատանայի կամրջից մինչեւ Տաթեւի վանք. հիմնանորոգվել է ավտոմայրուղին
2019-ին Սյունիքի մարզում, հիրավի, աննախադեպ ճանապարհաշինական աշխատանքներ են իրականացվել:
Վերանորոգված ճանապարհների թվում է Սատանայի կամրջից մինչեւ Տաթեւ ընկած ավտոմայրուղին:
Դեռեւս 2010-ին պետք է հիմնանորոգվեր այդ մայրուղին, երբ գործարկվեց Տաթեւի ճոպանուղին: Սակայն վերաշինվեց միայն Շինուհայր-Հալիձոր-Սատանայի կամուրջ հատվածը:
Ու միայն 2018 թ. աշնանը հաջողվեց շարունակել կիսատ թողածը:
Սատանայի կամրջից մինչեւ Տաթեւ մոտ 6,2 կմ մայրուղու հիմնանորոգումը, որ ավարտվեց օգոստոսին, իրականացրել է AAB Construction ընկերությունը (ղեկավար՝ Արմեն Բադալյան):
Ըստ տեղամասի պատասխանատու Տիգրան Հովհաննիսյանի՝ «Կատարվել են հողային աշխատանքներ, խճապատում, պատրաստվել են կողային առուներ, հենապատեր՝ փլուզվող հատվածների դիմաց, երկու դիտահարթակ, երկու ավտոկայանատեղի, մայթեր՝ Տաթեւի վանք իջնող հատվածում, վաքեր…»:
Ասֆալտի բարձր որակն անհնար է չնկատել:
-Տեղադրվել է բիտումի տոգորումով շերտ՝ 6 սմ, այնուհետեւ՝ խոշորահատիկ ասֆալտի շերտ՝ 6 սմ եւ մանրահատիկ ասֆալտի շերտ՝ 4 սմ, - ասաց Տիգրան Հովհաննիսյանը:
Հիմնանորոգված ճանապարհին դեռեւս օգոստոս ամսին տեղադրվել են ազդանշանային սյուներ, բարիերներ, կատարվել գծանշումներ…
Սատանայի կամուրջ-Տաթեւ մայրուղու հիմնանորոգումը կատարվել է «Տարածքային զարգացման հիմնադրամի» ծրագրով (ղեկավար՝ Աշոտ Կիրակոսյան) եւ Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ:
Տաթեւ համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանի հավաստիացմամբ՝ բարձրորակ ճանապարհի շահագործումը նոր լիցք է հաղորդել դեպի Տաթեւի վանք զբոսաշրջիկների այցելությանը, էականորեն դյուրին է դարձրել ենթաշրջանի գյուղերի հետ հաղորդակցությունը:
Սատանայի կամուրջ-Տաթեւ մայրուղու վերին մասը՝ մոտ 320 մ երկարությամբ, սակայն, դուրս է մնացել ծրագրից՝ սողանքային լինելու պատճառով:
Սողանքային այդ հատվածի համար նոր նախագիծ է մշակվում:
Ամենայն հավանականությամբ՝ մայրուղու այդ հատվածը կշրջանցի սողանքային գոտին:
Ինչեւէ, այլեւս ունենք Սատանայի կամրջից Տաթեւի վանք ձգվող՝ պատշաճորեն հիմնանորոգված ավտոմայրուղի, որը, անշուշտ, գնահատանքի է արժանի: