Սեպտեմբերն անոմալ է լինելու. օդերևութաբաններն ասել են, թե ինչին պետք է պատրաստվել
Օդերեւութաբանները խոսել են սեպտեմբերին մեր երկրի տարբեր շրջաններում սպասվող եղանակի մասին։ Սեպտեմբերը, ըստ մասնագետների, եղանակային առումով բացարձակապես աննորմալ ամիս է լինելու։
Իսկ նման անոմալիաները տարբեր կերպ կդրսեւորվեն, հաղորդում է PRIMPRESS-ը։
Ինչպես զգուշացնում են օդերևութաբանները, կլիմայական տեսանկյունից աշնան սկիզբը բոլորովին կտարբերվի սովորականից։ Ռուսաստանում ամառը աննորմալ էր՝ տեղ-տեղ անհավատալի շոգ էր, իսկ որոշ տեղերում, ընդհակառակը, անսովոր ցուրտ էր։ Օրինակ՝ Մոսկվայում հունիս ամիսը ռեկորդ է սահմանել տեղումների քանակով, իսկ ջերմաստիճանը նորմայից երկու աստիճանով բարձր է եղել։
Անոմալիաների էստաֆետը կվերցնի նաեւ գալիք սեպտեմբերը։ Այսպիսով, Հիդրոմետկենտրոնի կանխատեսումների համաձայն, աշնան սկզբին աննորմալ ցուրտ գոտի կընդգրկի Հեռավոր Արևելքի հսկայական տարածք՝ Յակուտիայից և ավելի հարավ մինչև Վլադիվոստոկ:
Պրիմորիեի մայրաքաղաքում ամառը սովորաբար շարունակվում է սեպտեմբերին, իսկ ջերմաստիճանը 20 աստիճանից բարձր է։ Բայց այս տարի ցուցանիշները շատ ավելի ցածր կլինեն, իսկ հյուսիսային շրջաններում սառնամանիքներ կարելի է սպասել արդեն սեպտեմբերին։
Միևնույն ժամանակ, Վոլգայի շրջանի հյուսիս-արևելքում, Ուրալի կենտրոնում, Սիբիրի հյուսիսում, ինչպես նաև Հյուսիսարևմտյան դաշնային շրջանի արևելքում, ջերմաստիճանը, ընդհակառակը, շատ ավելի բարձր կլինի: Այսինքն՝ սեպտեմբերն այնտեղ իրականում կլինի չորրորդ ամառային ամիսը։
Օդերեւութաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ Ուրալում և Սիբիրում սեպտեմբերը կնշանավորվի ահռելի քանակությամբ անձրևներով, այսինքն՝ տեղումների ամսական նորմայից շատ ավելի շատ կտեղա։ Նույնը վերաբերվելու է Յակուտիայի հյուսիսին, Տիվային և Անդրբայկալյան երկրամասին։ Շատ խոնավ կլինի նաև կենտրոնական շրջաններում՝ Իրկուտսկի շրջանի հյուսիսում, Բուրյաթիայում և Յակուտիայի հարավում։