Սերժ Սարգսյանը մասնակցում է Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի նիստին
Պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցում է ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Մինչ խորհրդարան գալը Սերժ Սարգսյանն իր գրասենյակի միջոցով մեկ նախապայման է առաջադրել` հանդիպման տեսագրությունը պետք է փոխանցվի իրեն:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի և Ս. Սարգսյանի գրասենյակի ղեկավարի միջեւ մինչ այս տեղի ունեցած հրապարակային նամակագրության համաձայն՝ Սերժ Սարգսյանը չի ցանկանում, որ հանդիպմանն իր հետ քննարկվի որևէ պետական կամ ծառայողական գաղտնիք:
Սարգսյանի գրասենյակի ղեկավար Մերի Հարությունյանը հանձնաժողովի նախագահին ուղղված նամակում գրել է, որ եթե հանձնաժողովը պատրաստվում է Սարգսյանին պետական և ծառայողական գաղտնիք հայտնել, որը վերջինիս անհայտ է, ապա նա հրաժարվում է: «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի» մասին օրենքի համաձայն` Հայաստանի քաղաքացին, եթե պետական գաղտնիք կրող չէ, կարող է առնչվել պետական ու ծառայողական գաղտնիքին միայն կամավորության հիման վրա:
Իսկ եթե հանձնաժողովը քննարկելու է այնպիսի տեղեկություններ, որոնց Սերժ Սարգսյանն ի պաշտոնե տիրապետել է, ապա վերջինս դրանք չհրապարակելու պարտավորություն ունի, քանի որ պետական և ծառայողական գաղտնիքին առնչվելու իրավունքի դադարեցումը քաղաքացուն չի ազատում նման տեղեկությունները չտարածելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունից:
2016-ի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է նախորդ տարվա մայիսին՝ 47 պատգամավորի դիմում-պահանջով:
Հանձնաժողովն արդեն լսել է մի շարք գործող ու նախկին պաշտոնյաների՝ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյան, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյան, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզական վարչության նախկին պետ, վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյան: