Շարունակվում են «Կապանի ԼՀԿ» ՓԲ և «Էս ընդ Էյ Մայնինգ» ՍՊ ընկերությունների աշխատողների համար 2024 թվականից մեկնարկած դասընթացները
14.04.2025 15:56
Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատում շարունակվում են «Կապանի ԼՀԿ» ՓԲ և «Էս ընդ Էյ Մայնինգ» ՍՊ ընկերությունների աշխատողների համար 2024 թվականից մեկնարկած դասընթացները։ Դրանք վարում են ընկերությունների պրոֆիլային մասնագետները՝ համաձայն հաստատված կրթական ծրագրի, որի թեմաներն ընտրվել և մանրակրկիտ մշակվել են համապատասխան ոլորտների ժամանակակից ձեռքբերումների և զարգացման միտումների հաշվառմամբ։
Դասընթացների ավարտից հետո անց են կացվում որակավորման քննություններ, որոնց ադյունքում պահանջվող ցուցանիշներ արձանագրած աշխատողներն աշխատանքային պայմանների բարելավման հնարավորություն են ստանում։
Դասընթացների նպատակը անձնակազմի իմացության և հմտությունների արդիականացումն է։
Ընկերությունների որդեգրած քաղաքականությունը մարդկային ռեսուրսների կառավարման հարցերում ենթադրում է անձնակազմի որակների շարունակական բարելավում, և նույն աշխատանքը տևականորեն նույն որակով կատարելը բավարար չէ ընկերություններում զբաղեցրած պաշտոնին համապատասխանելու համար։ Աշխատողը պետք է մշտապես ջանքեր գործադրի իր որակավորումը շարունակաբար բարձրացնելու, ավելին իմանալու և կարողանալու համար։ Դա վերաբերում է ինչպես զուտ արտադրական խնդրակարգին, այնպես էլ աշխատանքի անվտանգության, առողջության պահպանության և շրջակա միջավայրի վրա անցանկալի ազդեցությունները նվազագույնի հասցնելու խնդիրներին։
Աշխատողները կմասնակցեն նաև հաղորդակցության, առողջ մթնոլորտում աշխատելու, էթիկային վերաբերող թեմաների շուրջ քննարկումների։
2024 թվականին դասընթացներում ներգրավվել են հանքի ղեկավար անձնակազմի, մարկշեյդերական, երկրաբանական, գեոմեխանիկական, պլանավորման բաժինների մոտ 88 աշխատող։ Այս տարի նախատեսվում է դասընթացներ կազմակերպել ևս 250 աշխատակցի համար։
Կրթական ծրագրերի համակարգված իրականացումն այսուհետ կապահովի «Կապանի ԼՀԿ» ՓԲ ընկերության նոր ուսումնական կենտրոնը, որտեղ շարունակական կրթություն կիրականացվի խմբի բոլոր ընկերությունների աշխատողների համար։