Շնորհանդես էր ամերիկյան բանաստեղծի գրքերի
Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիպում ամերիկաբնակ բանաստեղծ (ապրում է Բոստոնում) Ավիկ Դերենցի հետ, որն ըստ ամենայնի վերածվեց նրա «Եդեմականչ» եւ «Սիրո ավետարան» գրքերի շնորհանդեսի։ Երկուսն էլ ընթերցողի սեղանին են դրվել այս տարում:
Բանաստեղծ, թարգմանիչ Գագիկ Դավթյանն իր խոսքում տեղեկացրեց, որ Դերենցին վաղուց գիտի` գրական առաջին քայլերից, պոետի անդրանիկ բանաստեղծական ժողովածուի շնորհանդեսին գնահատանքի խոսքեր է ուղղել նրան։ «Այսօր արդեն Ավիկը 15 գրքի հեղինակ է, որոնցում իր բարդ ու դժվարին ճանապարհին իմաստնացած մարդու փիլիսոփայական խոհերն ու մտորումներն է փոխանցում բոլորիս դարերով ուղեկցող սիրո եւ բարության, հույսի եւ հավատի, հիացմունքի եւ հիասթափության, ցավի ու բերկրանքի, անցավորի եւ հավիտենականի զգացումների շուրջ եւ այս ամենն՝ ավանդական պարզ ձեւերի մեջ։ Ավիկի պոեզիան իսպառ զերծ է սնամեջ բարբանջանքից ու աղմկարարությունից, բառային պաճուճանքներից եւ ավելորդ բառաբարդումներից, քաղցր-մեղցր գեղեցկախոսություններից»։
Դերենցի ստեղծագործությունների մասին նկատառումներ հայտնեցին գեղանկարիչ Հրանտ Էլչյանը, բանաստեղծուհի Մարի Առաքելյանը, մանկավարժ Հասմիկ Գրիգորյանը։ «Եդեմականչ», «Սիրո ավետարան» գրքերի խմբագիր Հռիփսիմէն մասնավորապես նշեց, որ «Սիրո ավետարան» ժողովածուն սրտի պոեզիայի սեղանին դրված եզակի  համանվագ է՝ սրտի հետ անվերջ  սաղմոսող  մի գիրք, որ չսպառվող դյութանքի մոգությամբ պիտի կանչող զանգ մնա»։
Ելույթներն ընդմիջվում էին ասմունքով եւ երաժշտական կատարումներով։ Դերենցի բանաստեղծությունները հանդիսականին ներկայացրեց ասմունքող Նվարդ Մնացականյանը։
Միջոցառումը վարում էր «Լուսապսակ» հրատարակչության տնօրեն Ծովինար Տիրատուրյանը։
Վերջում ներկաներին երախտագիտություն հայտնեց Ավիկ Դերենցը։ «Շնորհակալ եմ, որ ձեր  ներկայությունը համարեցիք այսչափ գնահատելի եւ պարտավորեցնող, մենք կարոտելու ենք ձեզ մեր հեռավորությունից եւ փայփայելու ենք ձեզ հանդիպելու մեր   մշտարթուն եւ անմար հույսը։ Երախտապարտ եւ անչափ շնորհակալ եմ»։