Սիսիան համայնքի ղեկավար Հովսեփ Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սիրելի շամբեցիներ,
Մայիսի 30-ը նշվում է Սիսական աշխարհի ամենագեղատեսիլ բնակավայրերից մեկի՝ Շամբ բնակավայրի օրը, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ ձեզ, մաղթում մշտապես խաղաղ ու անհոգ օրեր ձեր հարազատ բնօրրանում։
10-րդ դարի պատմագրությամբ Շամբ բնակավայրը վերահիմնադրվել է 1962-1963 թվականներին որպես Շամբի ՀԷԿ-ի բանավան։ ՀԷԿ-ի և գործարանների շահագործումն օգնում են, որպեսզի հարակից բնակավայրերից մարդիկ իրենց ընտանիքներով գան և հաստատվեն չնաշխարհիկ բնակավայրում, ինչն էլ թույլ է տալիս Շամբին որպես բնակավայր արագորեն զարգանալու և բարգավաճելու։
2017 թվականին Շամբի հրապարակում բնակիչները տեղադրում են Արցախյան պատերազմի մասնակից Մայիս Միրզոյանի և Արցախյան պատերազմներում զոհված հերոսների հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշարձան։ Այն պաշտոնապես բացվում է մայիսի 30-ին՝ շամբեցիների համար դառնալով համախմբվածությունն ու միասնականությունը խորհրդանշող օր:
Շամբի հանդեպ սիրով, պարտքի գիտակցումով, Շամբն առավել հզոր ու գեղեցիկ բնակավայր դարձնելու ցանկությամբ ապրող բոլոր շամբեցիներին մաղթում եմ քաջառողջություն, անսպառ ուժ ու եռանդ՝ բարին ստեղծելու և գեղեցիկն արարելու համար»։