Սիսիանում նշվեց երիտասարդության միջազգային օրը
1998թ. օգոստոսի 12-ին Լիսաբոնում անցկացված երիտասարդության հարցերով նախարարների համաշխարհային խորհրդաժողովի ժամանակ առաջարկվեց նշել Երիտասարդության օրը: 1999թ. դեկտեմբերի 17-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ օգոստոսի 12-ը հռչակվեց Երիտասարդության միջազգային օր, իսկ աշխարհում առաջին անգամ պաշտոնապես այն նշվեց 2000թ. օգոստոսի 12-ին:
Սիսիանում Երիտասարդության օրը մեծ շուքով նշում են արդեն 6-րդ տարին: Միջոցառման մասնակիցների թիվը տարեցտարի ավելանում է: Այս տարի եւս երիտասարդների համար ուրախ ժամանց ապահովելուց, տարաբնույթ խաղեր-մրցույթներ կազմակերպելուց զատ մատուցվեցին արդեն ավանդական դարձած խաշլամա ու հարիսա:
Ամերիկայի Տեխասի նահանգում բնակվող Թոյլեր Յանգը Սիսիանում է, որպես զբոսաշրջիկ: Իր երկրում երիտասարդության միջազգային օրը չի նշվում: Նա եւս միացել է 100-ավոր երիտասարդների եւ Շաքեի ջրվեժ հասել: «Շատ գեղեցիկ ու տպավորիչ միջոցառում է: Շատ կուզենայի, որ մեզ մոտ էլ նմանատիպ միջոցառում կազմակերպվեր: Այն, ինչ ես այստեղ տեսա, անպայման կպատմեմ իմ ընկերներին», - ասում է Յանգը:
Մինչ Շաքեի ջրվեժ այցելելը երիտասարդները Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանի հետ ծաղիկներ խոնարհեցին Համո Սահյանի արձանին, այնուհետեւ ոտքով հասան մինչեւ Արցախում նահատակված ազատամարտիկների պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու:
Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում տեր Ընծա քահանա Միրզոյանը հորդորեց՝ սիրեցեք հայրենիքը, ուշադիր ու հարգալից եղեք միմյանց նկատմամբ: Ապա ավելացրեց. «Աղոթքով առ Աստված մաղթում եմ, որ հոգով ու մարմնով լինեք առողջ, արիասիրտ ու նվիրված հայրենիքին, բարոյական սկզբունքներին, արդարությանը, ճշմարտությանը, ազնվությանը: Մաղթում եմ, որ ձեր կյանքում լինեք իմաստուն, իսկ դրա համար պետք է առաջնորդվեք Աստվածաշնչյան պատգամներով, Ավետարանական Տերունապատվեր, Քրիստոսաավանդ պատվիրաններով»:
Միասնական աղոթք անելուց հետո երիտասարդներն իրենց նպատակների իրականացման եւ Հայաստան աշխարհի խաղաղության համար մոմեր վառեցին:
Շաքեի ջրվեժի հարակից տարածքում Նելլի Արսենյանը ցուցադրում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված իր լուսանկարչական 15 աշխատանքը: Դրանք ցուցադրվում են արդեն 2-րդ անգամ: «15 թիվը պատահական չի ընտրված, դա խորհրդանշում է հենց 1915թ.: Լուսանկարները նայելով՝ բոլոր երիտասարդները մեկ անգամ եւս հիշեն ու դառնան պահանջատեր: Այս գաղափարն եմ դրել իմ ցուցահանդեսի հիմքում: Լուսանկարները, որ արվել են տարբեր ժամանակներում, արտացոլում են հայի ցավը, հույսը, սպասումը, կամքը, հավատքը, ապրող, ապրեցնող բարեւը», - ասում է Նելլին:
Ժենյա Տեր-Ղուկասյանը մասնակցում է ծաղրանկարների մրցույթին: Ապագա տնտեսագետը համոզված է՝ մտերիմ ընկերուհին, ում ծաղրանկարն է անում, չի վիրավորվի: Երջանկություն երիտասարդության մեջ, այսպիսին է օրվա խորհուրդն աղջկա համար: «Իմ երջանկությունը գտնում եմ երիտասարդ մարդկանց մեջ, հոգով երիտասարդ: Դրա համար ցանկացած մարդու ծաղրանկար կանեմ, որ այդ մարդն իրեն հոգով երիտասարդ զգա, նույնիսկ մեծերին, - նշում է աղջիկը: - Այսօր ուրախ օր է, համոզված եմ՝ նեղացողներ չեն լինի»:
Ավանդական պարերի ուսուցում, երգի եւ ասմունքի մրցույթ, ինտելեկտուալ խաղ... Երիտասարդների օրը տոնի վերածվեց: Սիսիանի քաղաքապետի խոսքով՝ միջոցառման շրջանակները գնալով ընդլայնվում են: Տարեցտարի ավելի շատ մարդ է մասնակցում, եւ նոր գաղափարներ են առաջ քաշում հենց երիտասարդները: Ակտիվ ու նախաձեռնող երիտասարդությունը յուրաքանչյուր երկրի հզորության գրավականն ու հիմքն է: Առանց մտածող, պատասխանատու եւ նախաձեռնող երիտասարդության անհնար է պատկերացնել վաղվա օրը: «Իմ նախաձեռնություն արտահայտությունն այլեւս օրակարգից դուրս է: Կայծ էր պետք, որ մեր երիտասարդները ակտիվանային: 2-րդ տարվանից սկսած արդեն երիտասարդներն են նախաձեռնություններով հանդես գալիս: Մինչ օգոստոսի 12-ը հավաքվում ենք եւ մի քանի անգամ քննարկում անելիքներն ու պլանավորում միջոցառումները, - ասում է Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանը: - Այսօր երիտասարդները մեկ անգամ եւս համախմբվեցին Աստծո տաճարի կամարների ներքո, եւ մեկ անգամ եւս այդ 300-400 երիտասարդը համոզվեց, որ իրենք հզոր են իրենց արմատներով, Հայոց եկեղեցիով, իրենց գաղափարներով եւ իրենց միասնականությամբ: Նրանց մաղթում եմ վճռականություն, կամք եւ նպատակասլացություն»:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաեւ երիտասարդներ Գորիս քաղաքից:
«Գորիսից Սիսիան ենք եկել երիտասարդների հետ անցկացնելու մեր օրը, շատ ուրախ օր ենք անցկացնում, ինչի համար շնորհակալ ենք հրավիրող կողմին», - ասում է Արայիկ Միքայելյանը:
«Ամեն բան շատ գեղեցիկ էր կազմակերպված: Ինձ առավել շատ դուր է եկել Շաքեի ջրվեժը, շատ տպավորված եմ», - նշում է Էրիկ Ավագյանը:
Սիսիանի քաղաքապետարանի՝ այս տարի կազմակերպած Երիտասարդության միջազգային օրվան մասնակցում էին նաեւ տարածաշրջանի մի քանի գյուղական համայնքներ՝ ներկայացնելով իրենց տաղավարները:
Պատվոգրեր ու շնորհակալագրեր՝ միջոցառման կազմակերպիչներին, խաղ-մրցույթներում հաղթած երիտասարդներին:
Երիտասարդության օրն արդեն դիսկոտեկի տեսքով շարունակվեց Սիսիանի Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակում: Մինչեւ ուշ երեկո քաղաքի կենտրոնը մարդաշատ էր: Տոնական օրը եզրափակվեց հրավառությամբ: