ՍՈՒՐԲ ՍԱՐԳՍԻ ՏՈՆԸ` ՎԱՀԱՆԱՎԱՆՔԻ ՎԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ
Այսօր Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը Վահանավանքի վանական համալիրում մասնակցեց Սուրբ Սարգիս Զորավարի տոնին նվիրված պատարագին, որը մատուցեց հոգևոր հովիվ Տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը: Պատարագից հետո ներկաները վայելեցին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի և Եվրոպական քոլեջի շնորհաշատ ուսանողների և դասախոսների ջանքերով կազմակերպած փոքրիկ միջոցառումը, որն էլ ավարտվեց թեյախմության տաք արարողությամբ:
Նշենք, որ Ս.Սարգսի տոնը Հայաստանում ընդունված է նշել ոչ միայն եկեղեցական ծեսով, աղոթքով, այլև ժողովրդական սովորույթներով, որը մեզանում նվիրական ավանդույթ է: Ս.Սարգիսը երիտասարդների արագահաս բարեխոսն է: Նրա միջնորդությամբ հրաշքներ են տեղի ունենում:Այդ օրը երիտասարդներն աղոթում են Սրբին, որ իրենց աղոթքները հասցնի առ Աստված: Ս.Սարգիսը սիրո երազանքն իրականացնող Սուրբ է: Սուրբ Սարգսի տոնի անբաժանելի մասն է աղի բլիթի արարողությունը: Տոնի նախորդ օրը երիտասարդներն ուտում են աղի բլիթ` հույսով, որ երազին իրենց կյանքի ուղեկիցը ջուր կտա: