Ստամբուլում մեկնարկել է Դինքի սպանության 12-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումը
Ստամբուլում՝ «Ակոս»-ի խմբագրատան դիմաց ինչպես ամեն տարի, այսօր՝ հունվարի 19-ին ևս տեղի է ունենում միջոցառում՝ ի հիշատակ 2007 թվականին այդ նույն վայրում պարբերականի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մեծ թվով մարդիկ հավաքվել են այն նույն վայրում, որտեղ 12 տարի առաջ սպանվել է պոլսահայ մտավորականը: Ինչպես ամեն տարի, այսօր ևս բոլորը ցույցի են դուրս եկել պաստառներով, որոնց վրա գրված է. «Չենք հրաժարվի, ախպարիկ», «Հանուն Հրանտի, հանուն արդարության», «Բոլորս Հրանտ ենք, բոլորս Դինք ենք»:
Միջոցառման մասնակիցների թվում է նաև Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը, ով լուսանկար է հրապարակել և գրել է. «Չենք հրաժարվի, ախպարիկ»:
Դինքի սպանության տարելիցին «Ֆեյսբուք»-ի էջում գրառում է կատարել Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը, որում ասվում է. «Չեռնք մոռացել «երեխայից մարդասպան դարձնող խավարը, այս երկրի խաղաղության համար քո պայքարի ժամանակ քեզ թիկունքից հարվածողներին ու այդ պարդասպաններին պաշտպանողներին: Քո հիշատակն ապրեցնելու ենք մեր պայքարի մեջ»:
Հրանտ Դինքի սպանության օրը միջոցառումներ են կազմակերպվելու Թուրքիայի մյուս քաղաքներում, ինչպես նաև Գերմանիայում, Միացյալ Նահանգներում, Բելգիայում: