Ստեփանակերտը հաստատեց ադրբեջանցի դիվերսանտների՝ ռուս խաղաղապահներին շրջանցելու միջոցով, Արցախի Հանրապետություն ներթափանցելու փաստը
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը հաստատում է տարածված լուրերն այն մասին, որ չորս ադրբեջանցի դիբվերսանտներ, Շուշիի մերձակայքում շրջանցելով ռուս խաղաղապահների հենակետը, դուրս են եկել դեպի Արցախի մայրաքաղաք տանող մայրուղի և տանկի հուշարձանի մոտակայքում գտնվող ցուցանակների վրա գրություններ թողել:
InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ավանեսյանը նշեց, որ դեպքը մինչ մամուլի հրապարակումները ֆիքսել են ԱՀ իրավապահները և այդ մասին տեղյակ պահել ռուս խաղաղապահներին:
«Յուրաքանչյուր նման դեպք մանրազնին հետաքննվում է, համապատասխան եզրահանգումներ են արվում և ռուս խաղաղապահների հետ հավելյալ միջոցներ կիրառվում անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- հավաստեց խոսնակը:
Նա նաև նշեց, որ ցուցանակը պատկանել է այդ վայրում գտնվող և չգործող սննդի օբյեկտին, և այն արդեն հեռացվել է:
Կայքի խնդրանքով Ավանեսյանը նաև անդրադարձավ ադրբեջանցի քաղաքագետ Արիֆ Յունոսովի կողմից այսօր հնչեցրած այն ենթադրություններին, ըստ որոնց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջերս Շուշի է այցելել հայկական կողմի վերահսկողության տակ գտնվող Կարմիր Շուկայի ճանապարհով: «Դա ադրբեջանցի քաղաքագետի ենթադրություն է զուտ: Կարող եմ հավաստել, որ նման բան չկա»,- պնդեց խոսնակը: