Սուրբ Հարության տոնախմբությունը Կապանում
Ապրիլի 20-ին Կապանում մեծ շուքով և տոնախմբությամբ նշվեց Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը՝ Սուրբ Զատիկը։ «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց». «Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի». «Մեզ և ձեզ մեծ ավետիս»,-խոսքերով վաղ առավոտից հավատավոր ժողովուրդը միմյանց ողջունելով շտապում էր եկեղեցի։
Համաձայն ավանդույթի, Սուրբ Զատկի տոնի առթիվ, և՛ Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում՝ հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր Հայրապետյանի և՛ Վահանավանքի վանական համալիրում՝ հոգևոր հովիվ տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ մատուցվել է Սուրբ և Անմահ Պատարագ։ Իսկ նախընթաց երեկոյան կատարվել էր Ճրագալույցի Սբ․ Պատարագ և դրանով ավարտվել էր Մեծ Պահքի շրջանը: Պատարագին ներկա էին նաև Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը և Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու խաչքավոր Գրիգորի Փարսյանը։
Քահանայի օրհնությունից հետո եկեղեցու բակում՝ Կապան համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհուրդը տաղավարներում կազմակերպել էր Զատկի սեղանի գլխավոր խորհրդանիշ՝ հավկիթների հյուրասիրություն: Միջոցառումը շարունակվել է համայնքում գործող պարային համույթների՝ մեկը մյուսից տարբերվող պարային կատարումներով և Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի թատերարվեստի բաժնի սաների կատարմամբ ներկայացված Հովհաննես Թումանյանի «Բարեկենդան» հեքիաթի բեմականացումով։
Տոնական օրն ամփոփվել է «Kami Friends» խմբի վառ էմոցիաներով լի համերգային ծրագրով, որին զուգահեռ ներկաները հնարավորություն են ունեցել շրջել ցուցահանդես-վաճառքի տաղավարներով և ծանոթանալ շնորհաշատ կապանցիների ներկայացրած յուրատեսակ արտադրանքին։