Սյունիքի մարզպետարանը պատասխանում է «Սյունյաց երկրի» հերթական հարցմանը
Սյունիքի մարզպետի մամուլի քարտուղար Վ.Սաղաթելյանի ստորագրությամբ սեպտեմբերի 8-ին ստացվել է Սյունիքի մարզպետարանի պատասխանը «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրի՝ ս.թ. օգոստոսի 22-ի հարցման կապակցությամբ:
Ստորեւ՝ պատասխանի ամբողջական տեքստը:
«Պարոն Ալեքսանյան,
Ի պատասխան ՀՀ Սյունիքի մարզպետարան ուղարկված Ձեր գրության-հարցման՝ տեղեկացնում ենք.
ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը չունի եւ երբեւէ չի ունեցել թիկնազոր: Հարցման մեջ տեղ գտած տեղեկությունները հիմնված են բացառապես Ձեր ենթադրությունների վրա եւ իրականության հետ չունեն աղերսներ:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ կարեւորելով պետական ֆինանսական միջոցներն արդյունավետ ծախսելու հանգամանքը՝ ուղղաթիռի ծախսերը չեն փոխհատուցվում եւ չեն էլ կարող փոխհատուցվել ՀՀ պետական բյուջեով ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանին հատկացված միջոցներից (առավել մանրամասն տե՛ս «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքը):
Երեւանից Կապան եւ հակառակ ուղղություններով ուղղաթիռի թռիչքներն իրականացվում են ԶՊՄԿ-ի պատվերով՝ կոմբինատի աշխատակիցներին տեղափոխելու նպատակով: Աշխատանքային գրաֆիկը համընկնելու դեպքում մարզպետ Վ. Հակոբյանն օգտվում է ուղղաթիռի՝ ՀՀ Սյունիքի մարզ եւ հակառակ ուղղությամբ չվերթերից:
ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանի բնակության վայրի եւ նրա հետ բնակվող անձանց մասին տեղեկատվություն ստանալու Ձեր հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացնում ենք, որ բնակարանը համարվում է անձի մասնավոր տարածք, իսկ դրա վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումը կարգավորվում է անձնական տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությամբ: 16.12.2016 թվականի ՀՕ-244-Ն օրենքով «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2015 թվականի մայիսի 18-ի ՀՕ-49-Ն օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչելով՝ վերացվեց անձնական տվյալներ մշակելու եւ հրապարակելու՝ լրատվամիջոցներին ընձեռված հնարավորությունը եւ, հիմք ընդունելով օրենսդրական պահանջն առ այն, որ անձնական տվյալները մշակելու համար անհրաժեշտ է անձի թույլտվությունը, չենք տրամադրի բնակության վայրի վերաբերյալ հայցվող տեղեկատվությունը՝ հետագայում դրա վերաբերյալ հրապարակումներում սույն հարցման պատասխանը, որպես տրված թույլտվություն, չշահարկելու համար:
Եվս մեկ անգամ նշում ենք, որ ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանն աշխատում է թափանցիկ եւ մշտապես բաց է ու պատրաստակամ՝ տրամադրելու ցանկացած տեղեկատվություն, որի պահանջը ներկայացվում է լրագրողական էթիկայի (Ժուռնալիստների միջազգային ֆեդերացիայի ժուռնալիստների վարքագծի սկզբունքների հռչակագիր, Ժուռնալիստների բրիտանական ազգային միության վարքագծի կանոններ․․.) սահմաններում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Վ․Սաղաթելյան»