Սյունիքի մարզպետի հանդիպումը «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմի հետ
Ապրիլի 22-ին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը հանդիպել է «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմի հետ: Առիթը թերթի բացառիկ համարն էր` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին, որը լույս է տեսել ապրիլի 15-ին` 20 տպագրական մամուլ ծավալով (80 էջ A3 չափսի):
Մարզպետը միացավ հանրապետության առաջատար պատմաբաններից, գրականագետներից շատերի` այս օրերին հնչող կարծիքին, որ «Սյունյաց երկրի» այդ համարն իր բովանդակությամբ եւ հարցերի ընդգրկմամբ անօրինակ է ոչ միայն հայաստանյան, այլեւ սփյուռքահայ լրատվական դաշտում:
Սուրեն Խաչատրյանը երախտագիտություն հայտնեց թերթի անձնակազմին` նման արժեքավոր աշխատանք կատարելու համար եւ հույս հայտնեց, որ «Սյունյաց երկիրն» այսուհետ եւս իր թեմատիկ ու հատուկ համարներով կշարունակի գիտամշակութային առաքելությունը ոչ միայն Սյունիքում, այլեւ ամբողջ հանրապետությունում:
Թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը շնորհակալություն հայտնեց Սյունիքի մարզպետին եւ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությանը` համարի տպագրությունը հովանավորելու համար:
Սամվել Ալեքսանյանը շնորհակալություն հայտնեց նաեւ ՀՀ արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարություններին, ՀՀ ԳԱԱ պատմության, արեւելագիտության ինստիտուտներին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին, Երեւանի պետական համալսարանին, Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանին, ՀՀ ազգային արխիվին, Հայ դատի հանձնախմբին, ֆոտոլուրին, մարզի հանրակրթական դպրոցներին, Հայաստանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահին, Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիային, Կոմիտասի նորաստեղծ թանգարան-ինստիտուտին, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակին, «Սյունյաց երկրի» տասնյակ բարեկամներին` անկեղծ եւ անշահախնդիր աջակցության համար:
Խմբագիրն ասաց նաեւ, որ ընթացիկ տարում թերթն ունի հատուկ համարների թողարկման եւս երեք ծրագիր, որի իրականացման համար հետեւողական ու տքնաջան աշխատանք է պահանջվում: