Սյունիքի մարզը, նախեւառաջ, ունի համերաշխության, համագործակցության, փոխադարձ սիրո եւ հարգանքի կարիք
Ինչպես հայտարարել ենք նախապես, այսօր՝ հունիսի 3-ին, Հարժիսի մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցավ հավաք, որ նախաձեռնել էր Տաթեւ համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանը: Հավաքը (հունիսի 1-ին տարածված հայտարարության համաձայն) նպատակ ուներ հանրության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկել «Սյունյաց երկրի» վերջին հրապարակումները՝ Տաթեւ համայնքին առնչվող:
Մոտ մեկ ժամ տեւած հանդիպում-քննարկումը, սակայն, չստացվեց. այդպես են կարծում կողմերը:
Պատճառները տարբեր էին եւ առանձին խոսակցության առարկա են:
Սակայն ձախողված հանդիպումից հետո թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը  եւ համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանն առանձնազրույց ունեցան եւ քննարկեցին վաղորոք հայտարարված օրակարգը, ինչպես եւ Տաթեւ համայնքի առջեւ ծառացած մյուս խնդիրներ:
Ե՛վ խմբագիրը, ե՛ւ համայնքի ղեկավարն իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին այսուհետ ակտիվ համագործակցել համայնքի առջեւ ծառացած հիմնախնդիրների լուծման եւ հանրայնացման ուղղությամբ:
Ի դեպ, համայնքապետարան-լրատվամիջոց այսօրվա հանդիպումը, բոլոր թերություններով հանդերձ, աննախադեպ ձեւաչափ էր որեւէ կոնկրետ համայնքի առջեւ ծառացած խնդիրները հրապարակավ քննարկելու եւ համատեղ ուժերով լուծելու առումով:
Հանդիպում-քննարկումը, ամեն ինչից զատ, վերահաստատեց ակնհայտ ճշմարտությունը, որ Սյունիքի մարզը, նախեւառաջ, ունի համերաշխության, համագործակցության, փոխադարձ սիրո եւ հարգանքի կարիք, ինչը, ցավոք, հայտնի պաշտոնյայի կողմից անընդհատ խոչընդոտվել է տեւական ժամանակ, որը, փառք Աստծո, ներկայումս հաղթահարվում է:
Ուրեմն՝ սիրո, համերաշխության, համագործակցության միջոցով հարթենք մարզին փաթաթված խոչընդոտը եւ միասին օգտակար լինենք նորացվող Հայաստանին՝ ակնկալելով նաեւ հաղթանակած հեղափոխության առարկայացում նաեւ Սյունիքի մարզում: