Սյունիքում մերժում եւ դատապարտում են Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի դեմ կազմակերպված բողոքի ակցիան, որը համահունչ է Իլհամի եւ Էրդողանի երազանքներին
23.08.2025 17:48
Սյունիքում հետեւում են Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայի դեմ առավոտվանից կազմակերպված բողոքի ակցիային, տեղի ունեցողը գնահատում Հայաստանի Հանրապետության անկախության եւ ինքնիշխանության, ինչպես եւ Հայաստանի անվտանգության դեմ միտված քայլ:
Սյունեցիների նման վերաբերմունքի մասին իմանում ենք նաեւ մարզի տարբեր բնակավայրերից ստացվող արձագանքներից:
Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով հազարավոր հեկտար հողատարածքներ կորցրած Սյունիքը, որ հիմա էլ հարավում է վերածվում «Զանգեզուրի միջանցքի»՝ «Թրամփի ուղի» մոգոնված ու խաբեական անվամբ, կարող է նոր սպառնալիքների բախվել, եթե 102-րդ ռուսական ռազմաբազան հեռանա Հայաստանից:
102-րդ ռուսական ռազմաբազան Հայաստանի Հանրապետությունից հեռացնելով՝ կանաչ  ճանապարհ կբացենք Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի առջեւ, որոնք, դատելով նրանց հրապարակած քարտեզներից (եւ ոչ միայն), Հարավային Կովկասում չեն պատկերացնում Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը:
Մյուս կողմից՝ մայրաքաղաքի հայտնի ատյանից քաջալերվող եւ ուղղորդվող մարդկանց այդ փոքրիկ խմբակը բարոյական իրավունք չունի հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության բնակչութան, առավել եւս հայ ժողովրդի անունից, այն էլ՝ նման ճակատագրական հարցում:
Ստեղծված իրավիճակում մեր աջակցությունն ենք փոխանցում Գյումրու 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարությանը եւ հորդորում՝ նշանակություն չտալ սպիտակ թելով կարկատած այդ ակցիային ու շարունակել կատարել այն առաքելությունը, որ սահմանված է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ 1995 թվականին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի մասին» պայմանագրով: