• Նարեկ Ղահրամանյան -71 (2.05 %),
• Մարինա Ղազարյան - 19 (0.55 %),
• Հայկ Հարությունյան – 2 (0.06 %),
• Հովսեփ Առաքելյան -1 (0,03%):
• Քանի որ բոլորը (քիչ բացառությամբ) գնահատվել են 5 բալով, ուստիև տրված միավորների գումարումն աննպատակահարմար է գտնվել։
• Անվավեր համարվածների հիմնական պատճառը դրանց հեղինակների ոչ սյունիքաբնակ լինելն էր։
• Ինչո՞ւ են հարցման մասնակիցները կենտրոնացել վերոնշյալ անձանց վրա անշուշտ, դա հարցման մասնակիցների ընտրությունն է, կարող էին գնահատել նաև ՔՊ–ական մյուս պաշտոնյաների գործունեությունը՝ կրթօջախների, հիմնարկ–ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների ղեկավարներից ու մյուս պաշտոնյաներից սկսած։
• Ուսումնասիրության ընթացքում հնչեցին դիտարկումներ, թե հարցումը կարելի էր անցկացնել ավելի պարզ և տարածված եղանակով։ Մենք, իհարկե, նման առաջարկությունների հեղինակների անկեղծ ձգտումը գնահատում ենք, սակայն այս կերպն ենք ընտրել՝ մի շարք պատճառներից ելնելով, ինչը տեղավորվում է ողջամտության, օբյեկտիվության և գիտականության տրամաբանության մեջ։
• Ուսումնասիրության ընթացքին անդրադարձել են մայրաքաղաքային մի քանի լրատվամիջոցներ՝ նշելով, որ Սյունիքում իրականացվող հանրային կարծիքի ուսումնասիրման ընթացքում նկատելի է եղել վարչական ռեսուրսի կիրառումը, ինչը մասամբ հավաստվում է քվեարկած անձանց ցուցակին ծանոթանալիս։ Ուստի և կարող ենք փաստել՝ բազմաթիվ դեպքերում բացակայել են ազատ կամարտահայտությունն ու անկեղծությունը։
• Արդյունքների ամփոփումը կատարվել է խմբագրության՝ երեք հոգուց բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից։ Հրավիրել էինք նաև ՔՊ կուսակցության ներկայացուցչի, ինչպես և մեկական ներկայացուցիչ այն իշխանավորների, ովքեր գնահատվել են ուսումնասիրության ընթացքում։ Սակայն որևէ ներկայացուցիչ չի գործուղվել խմբագրություն, ինչը գնահատում ենք իբրև վստահության արտահայտություն խմբագրության աշխատանքային խմբի հանդեպ։
• Հարցման մասնակիցներին հնարավորություն էր տրվել նաև կարծիքներ հայտնել իրենց նախընտրած պաշտոնյաների մասին։ Եվ մարդիկ օգտվեցին այդ հնարավորությունից։ Արտահայտված կարծիքների վերլուծություն չենք կատարում։ Ասենք միայն՝ արտահայտված կարծիքներն ավելի շատ վկայում են մեր նկարագրի և ոչ թե գնահատվող պաշտոնյաների մասին։
• Քաղաքական–գաղափարական ի՞նչ չափանիշներով էին մասնակիցները գնահատում իշխանավորներին։
Բազմաթիվ սյունեցիներ անտրամաբանական էին համարում այն կուսակցության ներկայացուցիչներին դրական գնահատական տալը, որի իշխանության ընթացքում Սյունիքն անդամահատվել է, և խոսք չկա մարզի երբեմնի սահմանները վերականգնելու մասին։ Ավելին՝ սյունեցի ՔՊ–ական պաշտոնյաները համակերպվել են Սյունիքի տարածքների մի մասի օկուպացված վիճակի հետ և վախենում են այդ մասին բարձրաձայնել, վախենում են խոսել այն սպառնալիքների մասին, որոնց դեմ հանդիման հայտնվել է Սյունիքը։
• Հանրային կարծիքի վերաբերյալ դրական արձագանքներ ենք ստացել և՛ սոցիոլոգներից, և՛ քաղաքական գործիչներից, և՛ ՔՊ կուսակցության ներկայացուցիչներից նրանք կարծում են, որ պարբերաբար պետք է իմանալ հանրության կարծիքը գործող իշխանավորների հանդեպ՝ դա համարելով ժողովրդավարության կարևոր բաղադրիչ։
Ուսումնասիրության պատվիրատուն և նախաձեռնողը «Սյունյաց երկիր» պարբերականն էր։
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է լիարժեք թափանցիկության պայմաններում։
Ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, թե որքան պահանջված է գործող պաշտոնյաներին հրապարակավ ու հանրային կերպով գնահատելու մեր նախաձեռնությունը։
Վերստին շնորհակալություն ենք հայտնում Սյունիքի մարզի բնակչությանը՝ մեր ուսումնասիրության հանդեպ ցուցաբերած հետաքրքրության, ակտիվ մասնակցության և, իհարկե, «Սյունյաց երկրի» հանդեպ դրսևորած վստահության համար։