Մեծահարգ պարոն Սամվել Ալեքսանյան
Հաճախակի պատեհություն եմ ունենում ընթերցելու Ձեր խմբագրած պարբերականը։ Եվ տպավորություն ունեմ, որ պարբերականը, ինչպես հարիր է ճշմարիտ մամուլի իր կոչմանն ու առաքելությանը, իրավամբ, Սյունյաց բնաշխարհի կյանքի լիարյուն զարկերակն է ու հայելին, մարդկանց խոհերի ու տրամադրությունների արտահայտիչը։
Իբրև Ձեր պարբերականի վաղեմի բարեկամ՝ Ձեզ եմ տրամադրում այս հնագույն և խոսուն լուսանկարը, որը ժամանակին ստացել եմ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ, նաև հմուտ օդաչու, արժանապատիվ գորիսեցի Սամվել Սուրենի Մարգարյանից (այժմ, ցավոք սրտի, երջանկահիշատակ․․․
Անմեղ կատակով նա մտերիմներին ցույց էր տալիս լուսանկարը  և ասում, թե նկարում պատկերվածը․․․ հայ առաջին ուղեկցորդուհին է՝ ազգային տարազով։ Իհարկե շրջահայաց, ոչ միամիտ մարդիկ քաջ գիտեին, որ քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտի աշխատակիցները, այդ թվում և ուղեկցորդուհիները, ամբողջ հողագնդում կրում են սահմանված նույնանման համազգեստ։
Կատակը, անշուշտ, աշխուժություն էր առաջացնում։
Սույն լուսանկարը հավանաբար արված է Գորիսի երբեմնի օդանավակայանում, «ԱՆ-2» ինքնաթիռի (ժողովրդի ասած՝ «կուկուռուզնիկ»-ի) շահագործման  «դարաշրջանում»։
Եթե հարմար կհամարեք Ձեր թերթում հրապարակելու լուսանկարը, ապա հնարավոր է, որ իրենց մայրիկին կամ տատիկին ճանաչեն զավակները, տարեց գորիսեցիները, խնձորեսկցիները․․․ Կարծում եմ այն, որպես գեղեցիկ հուշ, գոնե փոքր-ինչ ուրախություն կբերի նաև ընթերցողների սրտերին, ինչի կարիքն այսօր ունենք բոլորս մեր այս դրամատիկ, սակավուրախ օրերում․․․