Շառլ Ազնավուրը Գորիսում...
Երկրաշարժից մեջքը կոտրած, Ղարաբաղի ցավից ալեկոծ հայը, սպասում էր բարեկամի, որի երակներում իր արյունը հոսեր: Եվ եկավ նա: Եկավ՝ «Քեզ համար, Հայաստան» երգով, եկավ ու նոր ոգի հաղորդեց հային: Եվ երկրաշարժից հետո աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրի այցերը դարձան հաճախակի: Գալիս է պարտքը կատարելու: Իսկ այս անգամ մայրաքաղաքից նրա երթուղին ձգվեց դեպի Զանգեզուր աշխարհ՝ Գորիս: Քաղաքի պատվիրակությունը մեծ բարեգործին դիմավորում է Զանգերի մոտ՝ աղ ու հացով:
Եվ ծաղիկնե՜ր, ծաղիկնե՜ր: Այնուհետև մեքենաների շարասյունն ուղևորվում է Գորիս, ուր հայոց շրջիկ դեսպանը մասնակցում է «Ազնավուրը՝ Հայաստանին» խանութի հանդիսավոր բացմանը, լինում դեղատանը:
Խանութից դեպի դեղատուն ձգվող ճանապարհին հավաքված հոծ բազմությունն աշխարհահռչակ հային դիմավորում է ծաղիկներով` վայրկյան անգամ չկորցնելով պահի ընձեռած հնարավորության սահմաներում մեծանուն երգչի հետ հաղորդակցվելու պատեհությունը: Իսկ քաղաքային մշակույթի տանը բացված ցուցահանդեսը, ուր ցուցադրվում էին քաղաքի արվեստագետների գործերը, Շառլ Ազնավուրի համար իսկական հայտնություն էր: Նա տեսավ, զգաց, որ զանգեզուրցին ամուր է կպել իր հող ու ջրին և նախնյաց սուրբ ոգին յուրաքանչյուր քայլափոխի զորավիգ է նրան, ոգի, որ նրա ապրելու, պայքարելու թալիսմանն է:
Եվ հիացած, և ավելի հայացած, և ավելի սիրահարված հայոց հողին ու ժողովրդին, նա գորիսեցուն հրաժեշտ տվեց վերստին հանդիպելու ակնկալիքով:
1994 թ. մայիսի 26-ի այս հրապարակումը և կից ներկայացվող լուսանկարները «Սյունյաց երկրին» է փոխանցվել «Զանգեզուր» թերթի խմբագրության կողմից։