«Թանգարանային գիշեր» Կապանի երկրագիտականում
2007 թվականից Կապանի երկրագիտական թանգարանը միացել է «Թանգարանային գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումների ծրագրին, որ այս տարի անցկացվում է «Հնագիտություն. հնից` նոր» կարգախոսով: Մայիսի 17-ին Կապանի երկրագիտականի բակը կրկին մարդաշատ էր՝ մտավորականներ, դպրոցականներ, զինվորներ: Թանգարանի տնօրեն Ալյոշա Հայրապետյանը մանրամասնեց օրվա խորհուրդը, ներկայացրեց այցելուներին մատուցվող միջոցառումների ցանկը:
Նախևառաջ թանգարանը ներկայացրել էր «Հնագիտություն. հնից` նոր» ցուցադրությունը՝ 70 հնագիտական առարկաներով, որոնք վերականգնվել, ամրակայվել են տեղում՝ թանգարանում բացված լաբորատորիայում:
1969 թվականից գործող Կապանի երկրագիտական թանգարանն ունեցավ հնագիտական առարկաների վերականգնման, ամրակայման լաբորատորիա՝ հանրապետությունում հինգերորդը: Մինչ այդ պեղումների շնորհիվ հայտնաբերված առարկաների 90 տոկոսը մաքրման, վերականգնման կարիք ուներ, ինչն իրականացվում էր Երևանում: Եվ մի մասն այլևս չէր վերադարձվում: Այսուհետև Կապանի տարածաշրջանում հայտնաբերված հնագիտական առարկաները երկրորդ կյանք կստանան տեղում: Ի դեպ, երկրորդ հարկում ցուցադրված էին վերջին մեկ ամսում վերականգնված, ամրակայված առարկաները: Թանգարանների միջազգային օրը  բացվեց հնագիտական առարկաների լաբորատորիան:
Թանգարանի բակում իրականացվող միջոցառումներին ընդգրկված էին դպրոցականները, արվեստի քոլեջի սովորողները, անցկացվում էին վարպետաց դասեր՝ «Թանգարանն իմ աչքերով», «Դեկորատիվ կիրառական արվեստ. թանգարանային առարկաների կրկնօրինակներ», «Ժայռապատկերներ», «Մագաղաթյա թղթերի պատրաստում», «Խեցեգործություն», «Դաշույնի պատրաստում», «Արի պեղենք միասին», «Կարպետագործություն», այս վերջինն անցկացնում էին Կապանի թիվ երեք հատուկ դպրոցի աշակերտները: Մի խումբ աղջիկներ և պատանիներ խեցեգործ Վարդուհի Գասպարյանի օգնությամբ փորձում էին առարկաներ պատրաստել, իսկ Կապանի մանկական գեղարվեստի դպրոցի սաները թղթին էին հանձնում իրենց պատկերացումները թանգարանային գործի վերաբերյալ՝ այլ կերպ ասած՝ թանգարանն իմ աչքերով:
Իսկ երբ իջավ երեկոն, բոցկլտաց խարույկը, և տարածվեց կիթառի երաժշտության մեղեդիները:
Վերջում հավելենք, որ թանգարանի տնօրեն Ալյոշա Հայրապետյանը մասնագիտական տոնի կապակցությամբ արժանացել է հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվոգրի: