Թափառող շների խնդիրը Հայաստանում սրվում է
Մարզերում փորձում են կիրառել մայրաքաղաքի հաջողված փորձը՝ խնդրին լուծում տալով շների ստերջացման ճանապարհով։
Թափառող շների խնդիրը Հայաստանում սրվում է, արդյունավետ լուծումներ են փնտրվում։ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը՝ պատասխանելով ՔՊ-ական պատգամավոր Լուսինե Բադալյանի հարցին։ Իշխանական պատգամավորը փոխանցել էր Գորիսից ստացված ահազանգերն այն մասին, որ թափառող շների թիվն ավելացել է և նրանք վտանգավոր են դարձել։
Սանոսյանի խոսքով՝ Հայաստանի 71 համայնքներից 25-ում հիմա կիրառում են մայրաքաղաքի փորձը՝ ստերջացնում են շներին։ Խնդիրն այն է, որ Երևանում համապատասխան ՀՈԱԿ կա, իսկ համայնքներում խնդրով զբաղվելը պատվիրակվում է մասնավոր կազմակերպություններին։
«Երկու դժվարություն կա․ հաճախ այդ մրցույթներին մասնակցող ընկերություններ չկան, այլապես այդ 25-ի փոխարեն թիվն ավելին կլիներ։ Մյուս դժվարությունն այն է, որ համայնքները երբեմն ֆինանսական որոշակի խնդիրներ ունեն, բյուջեում պլանավորած չունեն այսպիսի ծախսեր»,- նշեց Սանոսյանը։
Ըստ նրա՝ խնդիրն իսկապես մտահոգող է, բայց անհրաժեշտ է, որ շահագրգիռ տարբեր կողմեր, գերատեսչություններ միանան և փորձեն հարցի համար արդյունավետ լուծում գտնել։