Տարօրինակ իրավիճակ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում. մարզպետը հայց է ներկայացրել, բայց եւ խիզախություն չի ունեցել մասնակցել դատական նիստին
2017թ. դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 11-ին, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Մեղրու նստավայրում սկսել է մի դատավարություն, որ կոչված է քննելու Արթուր Օրբելյանի հեղինակած հոդվածը՝ «Վահե Հակոբյանը ստել է. հայտարարագրում նշված տեղեկությունները եւ նրա ֆինանսական հոսքերն իրար չեն համըկնում, ինչը վկայում է հնարավոր կոռուպցիայի առկայության մասին», որը հրապարակվել է syuniacyerkir.am կայքում:
Հայցադիմումը դատարան է ներկայացրել մարզպետ Վահե Հակոբյանը:
Հայցն ընդդեմ Արթուր Օրբելյանի է եւ ընդդեմ «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերության:
Հայցվորը պահանջում է իր պատվին եւ արժանապատվությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում, նաեւ՝ հերքում:
Դատական նիստը սկսվել է նշանակված ժամին:
Նախագահող դատավորն է Ժաննա Ասատրյանը:
Դատական նիստում «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊ ընկերության շահերը ներկայացնում էր Սամվել Ալեքսանյանը:
Արթուր Օրբելյանի շահերը պաշտպանում էր ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Սուրեն Գրիգորյանը:
Ինչպես եւ սպասվում էր՝ դատական նիստին ներկայանալու խիզախություն չէր ունեցել Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը, թեեւ սահմանված կարգով դատարանի կողմից ծանուցվել էր դատական նիստի օրվա եւ ժամի մասին: Հայցվորը նաեւ ներկայացուցիչ չէր ուղարկել դատարան:
Նախագահող դատավորը տեղյակ չէր, թե ինչու դատական նիստին չի ներկայացել Վահե Հակոբյանը կամ թե ինչու ներկայացուցիչ չի ուղարկել:
Ավելի ուշ Սյունիքի մարզպետարանի մեր աղբյուրը տեղեկացրեց, որ Վահե Հակոբյանը երբեք էլ չի մասնակցելու այդ դատաքննությանը: Ըստ նույն աղբյուրի՝ նա ընդամենը տպավորություն է փորձում ստեղծել, որ իր պատիվն ու արժանապատվությունը դատական կարգով պաշտպանելու քաջություն ունի, ինչն իբր կզսպի նման հրապարակումների լույս աշխարհ գալը հետագայում:
Եվ, այդուհանդերձ, զարմացած ենք՝ մարդը դիմում է դատարան՝ իր պատիվն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու խնդրանքով, բայց չի ներկայանում դատական նիստի՝ պնդելու, հիմնավորելու, հավաստելու իր ասելիքը եւ հայցապահանջները:
Ինչեւէ, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Մեղրու նստավայրում մեկնարկած դատական նիստը հետաձգվել է, այն կվերսկսի 2018 թվականի փետրվարի 2-ին՝ ժամը 14-ին:
Հուսանք, որ Վահե Հակոբյանը գոնե այս անգամ անձամբ կգա դատարան, այլապես ստիպված կլինենք բարձրացնելու նրան դատականչելու ու հարցաքննելու խնդիրը, քանզի առանց նրան հարցաքննելու այս վեճը չի կարող օբյեկտիվ եւ արդարացի լուծում ստանալ: