«Տաթևի թևեր» ճոպանուղին կրկին առաջադրվել է World Travel Awards մրցանակաբաշխությանը
Հայկական «Տաթևի թևեր» ճոպանուղին նշում է իր 15-ամյակը և կրկին պայքարում է World Travel Awards 2025 մրցանակաբաշխության վարկածով աշխարհի լավագույն ճոպանուղու կոչման համար։
Այն երեք անգամ հաղթել է այս անվանակարգում՝ 2021, 2023 և 2024 թվականներին։
Այս անգամ «Տաթևի թևերը» մրցում են Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Վիետնամի, Կանադայի, Նոր Զելանդիայի, ԱՄՆ-ի և ՀԱՀ-ի ճոպանուղիների հետ։ Քվեարկությունը կտևի մինչև 2025 թվականի հոկտեմբերի 26-ը։
2010 թվականին բացվելուց հետո «Տաթևի թևերը» գրանցվել են Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես «աշխարհի ամենաերկար անկանգառ հետադարձելի ճոպանուղին» (longest non-stop double-track cable car)։ Ճոպանուղին գտնվում է Սյունիքի մարզում՝ Երևանից 170 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Ռուբեն Վարդանյանի «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (Initiatives for Development of Armenia, IDeA) հիմնադրամի «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում է 2010 թվականին իրականացվել աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու՝ «ՏաԹևեր»-ի կառուցումը, որը տանում է դեպի Տաթևի վանք։