Թավշյա հեղափոխության մեն մի արդյունքը Սյունիքում. մարզպետին փոխադրող թռչող սարքն այլեւս չի սավառնում մարզի երկնակամարում
05.06.2018 12:13
Սյունիքի մարզպետը Հայաստանի, եթե ոչ ամբողջ աշխարհի, միակ պաշտոնյան էր, ով մեկուկես տարի շարունակ «աշխատանքի» էր հաճախում ուղղաթիռով:
Հանրապետության ղեկավարությունը դրանից չէր զարմանում կամ զայրանում այն բանից հետո անգամ, երբ մարզի բնակիչները փորձում էին ուշադրություն հրավիրել այդ արտառոցության վրա:
Սակայն մեկ ամիս է, ինչ մարզպետին փոխադրող սարքը չի երեւում մարզի օդային տարածքում:
Դա, ի դեպ, Երեւանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության առայժմ միակ արդյունքն է Սյունիքում:
Հեղափոխության այդ արդյունքը, մինչդեռ, նաեւ բացասական հետեւանքներ ունի:
Ուղղաթիռով մարզպետը գոնե երբեմն-երբեմն գալիս էր մարզ, իսկ հիմա գնացել է ջհաննամի ծոցն ու մոռացվել ե՛ւ մարզում, ե՛ւ կառավարությունում:
Մյուս կողմից, որ շատ ցավալի է… մարզի փոքրիկ բնակիչներն են տխրել. ժամանակ առ ժամանակ երկնքում թռչող սարքը տեսնելով՝ ուրախանում էին, զվարճանում, նրա ստվերի հետ վազվզոց խաղում: Իսկ հիմա, ավա՜ղ, զրկվել են գեղեցիկ այդ տեսարանը դիտելու հաճույքից:
Այդ ամենին, անշուշտ, կարելի էր եւ չանդրադառնալ, բայց…
Երեկ՝ հունիսի 4-ին, Կապանի հորիզոնում նորից թռչող սարք է երեւացել, ինչը շարժել է ոչ միայն նախադպրոցականների հետաքրքրությունը:
Ուղղաթիռը տեսնողներն անմիջապես ենթադրություն հայտնեցին՝ աներես մարզպետն է գալիս նորից… Քիչ հետո պարզվել է, որ ուղղաթիռը մարզի անտառներում դեղամիջոցներ սփռելու ազնիվ առաքելությամբ է սավառնում հորիզոնում…
Ասել է թե՝ հեղափոխության սյունիքյան մեն մի արդյունքն անվիճելի է, բացարձակ է՝ Վահեն այլեւս ուղղաթիռով չի գալիս մարզ, ինչը նշանակում է, որ նա վերջնականապես դարձել է հուշիկ, տխուր հուշիկ: