Թե ինչ է լինում հետո, երբ ինչ-որ մի տիկին կայանալու խնդիր է ունենում
Օգոստոսի 11-ին Գորիս քաղաքում տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գրասենյակի բացումը՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի մասնակցությամբ:
Իրադարձությունը, անշուշտ, ողջունելի է, եւ քաղաքական այդ ուժը, կարծում ենք, ժամանակի ընթացքում իր ծանրակշիռ խոսքը կասի ու իր քայլը կանի Գորիսի առջեւ ծառացած բազում խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Կուսակցության գրասենյակի բացման ժամանակ, բնականաբար, հնչել են շնորհավորանքի, ողջերթի եւ բարեմաղթանքի խոսքեր, որին միանում ենք:
Սակայն այդ ամենի մեջ առանձնացավ մի ելույթ, որի բովանդակությունը դուրս էր միջոցառման տրամաբանությունից:
Դա ոմն Իրինա Յոլյանի խոսքն էր. տիկինը, ըստ էության,  փորձեց առիթն օգտագործել եւ իր գոյության մասին մեկ անգամ եւս հիշեցնել հանրությանը, որի պահանջը, ի դեպ, չկա:
Իր գործն է, անշուշտ, երբ երեկվա ՀՀԿ-ական մարզպետին փառաբանող տիկինը հավատարմության երդում է տալիս իշխանության եկած նոր քաղաքական ուժին:
Բայց նորմալ չէ, երբ փորձում է (առանց կարմրելու) դատողություններ անել նորաստեղծ կուսակցության անելիքների վերաբերյալ, բարբաջել ազնվության մասին՝ մոռանալով ամիսներ առաջ իր ստանձնած դերակատարությունը:
Տիկինը նաեւ մտավարժանքներ է արել Գորիս համայնքի ավագանու գործունեության վերաբերյալ՝ մասնավորապես նշելով՝ ավագանու որոշ անդամներ փորձում են անդամագրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, ինչին պետք է խոչընդոտել:
Տիկինը նաեւ նշել է, որ ավագանու որոշ անդամներ նախկին իշխանավորներին նվիրատվություններ են արել, ինչի համար էլ իրավունք չունեն մտնել նորաստեղծ կուսակցության շարքերը:
Նախ՝ մեզ ուղղակի ապշեցնում է հանգամանքը, որ Նիկոլ Փաշինյանի անունը շահարկում է մի կին (շինծու լրջությամբ պճնված ),  ով իր հովանավորների հետ միասին դրա բարոյական իրավունքը չունի:
Այնուհետեւ՝ այդ ովքե՞ր են ավագանու անդամները, որ  փորձել են մտնել նշված կուսակցության շարքերը եւ որոնց չպետք է թույլ տալ անդամագրվել ՔՊ-ին. կամ պետք է անուններ տալ՝ կոնկրետ ապացույցներով եւ փաստարկներով, կամ մեզ իրավունք կվերապահենք՝ ձեզ անվանելու սովորական եւ գավառական զրպարտիչ:
Այնուհետեւ՝ այդ ո՞ւմ եւ ի՞նչ նվիրատվություններ են կատարել ավագանու անդամները նախկին իշխանավորներին. այս դեպքում եւս՝ կամ պետք է կոնկրետ անուններ հնչեցնել (ավագանու անդամներից), նվիրաբերված գույքի անունը նշել, նվերը ստացած իշխանավորների անունը բարձրաձայնել, ավագանու նիստի արձանագրությունները ցուցանել կամ մեզ իրավունք կվերապահենք՝ ձեզ անվանելու բանսարկու:
Որքանով հիշում ենք՝ գործող ավագանին առայժմ միայն մի հոգու է նվիրատվություն կատարել. ավագանին Գորիսի համայնքապետի երկրորդ տեղակալի հաստիք է հորինել՝ ձեզ նվիրելու համար, ինչը, անշուշտ, դատապարտելի է, եւ ավագանու հաջորդ նիստում կփորձենք շտկել այդ սխալը: