Տեղի է ունեցել առցանց քննարկում Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի հետ
Արցախի Հանրապետության Պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի, Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի և Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի մասնակցությամբ օգոստոսի 20-ին տեղի է ունեցել առցանց քննարկում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի և Մարդասիրական օգնության բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամների հետ։
Առցանց հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին և Արցախի կառավարության ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացվող հումանիտար միջոցառումներին, Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության իրավիճակին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքների վերականգմանը։
Արցախի ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտել Բարոնուհի Քոքսին և նրա թիմին Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցում ներդրած ջանքերի համար և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունը տարբեր ծրագրերի շուրջ։
Բարոնուհի Քոքսն իր հանձնառությունն է հայտնել շարունակելու պայքարը ադրբեջանական վայրագությունների և պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ միջազգային կառույցներին իրազեկելու, Արցախի ժողովրդի ձայնը լսելի դարձնելու, ինչպես նաև հումանիտար խնդիրների կարգավորմանն աջակից լինելու հարցում։
An Online Discussion Took Place With Baroness Caroline Cox
On August 20, the State Minister of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan, the Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan and the Minister of Foreign Affairs David Babayan participated in an online discussion held with Baroness Caroline Cox, Member of the House of Lords of the Parliament of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and members of the Humanitarian Aid Relief Trust (HART) organization.
During the online meeting, they touched upon the humanitarian situation created as a result of Azerbaijani-Turkish aggression, the humanitarian measures taken by the Artsakh
government and international organizations, the situation of protection of the rights of the people of Artsakh, as well as the resumption of work on the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The representatives of Artsakh thanked Baroness Cox, her team for their efforts in protecting the rights of the people of Artsakh, and expressed readiness to continue the close cooperation on various programs.
Baroness Cox expressed her commitment to continue the struggle to inform international organizations about the atrocities and war crimes committed by Azerbaijan, to make the voice of the people of Artsakh heard, as well as to support the set