Telegram-ի աշխատանքում խափանում է տեղի ունեցել
Telegram մեսենջերի աշխատանքում երեկ խափանում է տեղի ունեցել, այս մասին հայտնի է դարձել DownDetector ծառայության տվյալներից։ Պորտալում ավելի քան 200 բողոք է գրանցվել խափանումների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Օգտատերերի մեծ մասը դժգոհում է, որ չի աշխատում մեսենջերի բջջային հավելվածը, և չի ստացվում նաև միանալ համացանցին։ Հավելվածը շարունակ ներբեռնվում է՝ ցույց տալով, որ չի ստացվում միանալ սերվերին, չեն բացվում նաև չատերը։
«Ռոսկոմնադզոր»-ին հղումով անելով՝ ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալությունը հայտնում է, որ խնդիրը կապված է Եվրոպայում Telegram-ի տվյալների կենտրոնի աշխատանքի հետ։
Վերջին անգամ Telegram-ում խափանում էր գրանցվել հուլիսի 30-ին։ Օգտատերերի 74%-ը հայտնել էր ցանցի միացման և բովանդակության ներբեռնման հետ կապված խնդիրների մասին։ Օգտատերերի 24%-ը դժգոհել էր Telegram-ի մեսենջերի ֆունկցիոնալության հետ կապված խնդիրներից։ Օգտատերերի 2%-ն ասել էր, որ չի կարողանում մուտք գործել իր օգտահաշիվ:
Ավելի վաղ Google-ի ինժեներ Դեն Ռևան հայտարարել էր, որ վտանգավոր խոցելիություն է հայտնաբերել Telegram մեսենջերի՝ macOS-ի համար նախատեսված տարբերակում, որը կարող է օգտագործվել համակարգչի տեսախցիկը և խոսափողը ակտիվացնելու համար։
Gaming Deput կայքը պարզաբանել էր, որ խոցելիությունը հարձակվողին թույլ է տալիս macOS-ի համար Telegram-ի տարբերակում ներդնել վնասակար ծրագրերով դինամիկ գրադարան (Dylib), ինչը թույլ է տալիս հաքերին ձայնագրել տեսախցիկով արվող տեսագրությունը և ձայնագրությունը պահել թաքնված թղթապանակում:
Ավելի ուշ Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը, սակայն, հերքել էր նման խոցելիության առկայությունը, գրում է News.am-ը։