Թեպետ խաղաղ են բացվում առավոտները
Երկու տարի է, ինչ Ագարակի գնդում է ծառայում ավագ լեյտենանտ Էդվարդ Սահակյանը: Բարձրագույն ռազմական կրթություն է ստացել Հունաստանի Հանրապետության ցամաքային զորքերի ռազմական ակադեմիայում, այնուհետեւ մեկ տարի սովորել է հետեւակի դպրոցում՝ ստանալով զինվորական նեղ մասնագիտություն եւ լեյտենանտի կոչում: Ընդհանուր առմամբ նրա զինվորական ուսուցումը վեց տարի է տեւել: «Դպրոցն ավարտելուց հետո այնպես ստացվեց, որ Հունաստանում էի ապրում, բայց չցանկանալով հաստատվել արտերկրում, ընտրեցի զինվորական մասնագիտությունը: Վերադառնալով Հայաստան՝ դիմում ներկայացրի, քննություններ հանձնեցի՝ իրավունք նվաճելով ուսանելու Հունաստանի ռազմական ակադեմիայում», - պատմում է հենակետի ավագը: Վիճակահանությամբ է նրան բաժին ընկել պաշտպանելու հանրապետության հարավային սահմանները:
«Թագավոր» հենակետի ավագն է, ասում է, որ թեպետ խաղաղ են բացվում առավոտները, բայց թուրքին չի կարելի վստահել: ««Թագավորը» իր դիրքով էլ է թագավոր, գերիշխող դիրք ունի հակառակորդի մյուս հենակետների համեմատ, բայց երբեք չպիտի կորցնել զգոնությունը, մեր՝ 4-րդ բանակային կորպուսում մահվան ելքով մի դեպք վերջերս է գրանցվել, բայց փառք Աստծո մեր ուղղությամբ առայժմ ամեն ինչ հանգիստ է, բայց աչալրջությունը երբեք կորցնել չի կարելի», - իրավիճակն է ներկայացնում ավագ լեյտենանտը: Ընտանիքն Էջմիածնում է բնակվում, ունի կրտսեր եղբայր:
«Ամեն ինչ լավ է, թող չանհանգստանան», - զինվորականի հակիրճությամբ պատասխանում է հարցին, թե ի՞նչ կփոխանցեր իր ծնողներին եւ մտերիմներին: