Տեսնում եմ խառնաշփոթ, տեսնում եմ Հայաստանի ազգային պետական շահին հակառակ քաղաքականություն․ Րաֆֆի Հովհաննիսյան
Գործող վարչապետն այսօր Արցախի մասին շատ հանգիստ այնպիսի բաներ է ասում, որին սեփական կուսակցությունից ոչ ոք համարձակություն չունի հակադարձել, այսօր հրավիրած ասուլիսում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
«Ինքը միշտ հղում է անում ընտրության մանդատին։ Իհարկե, ժողովրդի մեծամասնությունը չմասնակցեց այդ ընտրություններին, բայց ինքը միշտ հղում անում է դրան։ Ես կարող եմ հիմա պնդել, որ նոր ընտրության դեպքում այս իշխանությունը մեծամասնություն չի վերցնելու։ Եթե նախորդ իշխանության հետ ֆեոդալական հարցեր կային, հիմա մենք տեսնում ենք, որ միանձնյա հարցեր կան։ Եվ գործող վարչապետը, որը երկու տարի առաջ լրիվ այլ բաներ էր ասում Արցախի մասով, հիմա շատ հանգիստ այնպիսի բաներ է ասում, և ոչ մեկը ռիսկ չունի իրեն հակադարձել՝ սեփական կուսակցությունից, անկախ վերլուծաբաններից։ Ես կարծում եմ, որ մենք մտնում ենք մեզ համար ճակատագրական շրջան, և ազատ, անկախ հասարակությունը, լրագրողնեորը, դատավորները, մասնագետները ուզում են իրավունքի իշխանություններ մեր տան մեջ, մեր հայրենիքում։ Եվ նաև մեր իրավունքներն աշխարհոմ պետք է ոտքի կանգնեն, նոր ձևով պետք է ոտքի կանգնեն, որովհետև արդեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու ազատությունն է դրված։ Սրա համար չէ, որ մեր պետական դրոշը բարձրացավ ՄԱԿ-ի շենքում 30 տարի առաջ»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Նա անդրադարձավ նաև Ռուսաստանից կախվածության մասին հարցին․ «Հետպատերազմյա այս շրջանում արտաքին մեր հարաբերությունները ինքնիշխան իշխանության ձեռքում չեն։ Եվ գործող իշխանության ձեռքին չէ ոչ ներքին, ոչ արտաքին քաղաքականությունը։ Ես շատ պիտի ուզենայի, որ ինքը շատ ավելի նախաձեռնողական քաղաքականություն ունենար թե Ռուսաստանի, թե Արևմտյան գործընկերների, թե Իրանի ու Չինաստանի հետ հարաբերություններում։ Բայց ես տեսնում եմ շատ հակազդեցիկ հարաբերություններ։ Եվ այն, ինչ արվում է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ, տեսնում ենք, որ Հայաստանը տանում է դեպի փակուղի։ Ես հավասարակշռվածություն, բալանսավորում չեմ տեսնում, տեսնում եմ զրո բալանս, տեսնում եմ խառնաշփոթ, տեսնում եմ Հայաստանի ազգային պետական շահին հակառակ քաղաքականություն»։