Ծերուկ Պիլարսկին քաջարանյան հիմնախնդրով նամակ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
2004թ. դեկտեմբերի 9-ից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր բաժնետեր կազմակերպության՝ գերմանական «Քրոնիմետ» ընկերության սեփականատեր ու  ղեկավար Գյունտեր Պիլարսկին նամակով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ Պիլարսկին մտահոգություն է հայտնել Քաջարանի կոմբինատում ստեղծված վիճակի առիթով եւ խնդրել համատեղ ուժերով ստուգել «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերության գործունեությունը 2014թ. օգոստոսից ի վեր:
Լինելով գլխավոր սեփականատեր՝ նա, ըստ էության, զրկված է եղել հայաստանյան իր ունեցվածքի կառավարմանը եւ տնօրինմանը մասնակցելու հնարավորությունից:
Պարոն Պիլարսկին խնդրել է նաեւ պարզել, թե ինչ ճանապարհով է կատարվել կոմբինատի բաժնետեր կազմակերպությունների սեփականատերերի փոփոխությունը:
Ի դեպ, այդ հարցերի պատասխանին սպասում է նաեւ հայ հանրությունը, ինչի ապացույցը հայաստանյան լրատվամիջոցների՝ քանիցս արտահայտած մտահոգությունն է: