Ցմահ ազատազրկում. ԶՊՄԿ պահնորդին սպանած ադրբեջանցի զինծառայողի պատիժը խստացվել է
Հայաստան ներխուժած և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) պահնորդի սպանության համար դատապարտված ադրբեջանցի զինծառայող Հուսեյն Ախունդովի պատիժը խստացվել է։
Երկու տարբեր աղբյուրներ հաստատեցին, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել է ԶՊՄԿ պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանի իրավահաջորդների բողոքը և Ախունդովին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման՝ 20 տարվա ազատազրկման փոխարեն։
Պաշտպանության նախարարությունը 2023-ի ապրիլի 10-ին հաղորդել էր, որ ադրբեջանցի երկու զինծառայող է ներխուժել ՀՀ տարածք։ Նույն օրը ձերբակալվել էր Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայող Ագշին Բաբիրովը, իսկ ապրիլի 13-ին Կապան քաղաքին հարակից Աճանան գյուղում հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայող Հուսեյն Ախունդովը։ Մինչ երկրորդ զինծառայողի ձերբակալությունը՝ ապրիլի 12-ին, Կապանում սպանվել էր Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդը։
Ագշին Բաբիրովը Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու մեղադրանքով և դատապարտվել ազատազրկման՝ 11,5 տարի ժամկետով, իսկ Հուսեյն Ախունդովը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու և ԶՊՄԿ պահնորդին սպանելու համար՝ դատապարտվելով 20 տարվա ազատազրկման։ Տուժող կողմը համաձայն չէր դատարանի վճռի հետ և բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով ցմահ ազատազրկման դատապարտել Ախունդովին։