Ցուցահանդես և գրքի շնորհանդես. չկա ժամանակ... չկա սկիզբ ու վերջ...
Կապանի արվեստի թանգարանում օգոստոսի 10-ին մասնագիտությամբ կինոռեժիսոր Ժիրայր Աղավելյանի լուսանկարների անհատական ցուցահանդեսն էր՝ «Չկա ժամանակ... չկա սկիզբ ու վերջ...» խորագրով և նրա «Ստվերի լույսը» գրքի շնորհանդեսը։ Նա ստեղծել է արվեստի մի աշխարհ, որ սովորական գեղարվեստի գործերից տարբերվում են գունային, կերպարային, կոմպոզիցիոն, փիլիսոփայական ինքնատիպ լուծումներով։ «Որոշեցի լուսանկարների միջոցով շարժման մեջ դնել պատկերները, որ կոչվում է ֆոտոռեժիսուրա։ Նկարները դիտելով միայն նկար չես տեսնում, այլ շունչ, շարժում, հարմոնիկ վերաբերմունք», - այսպես է մեկնաբանում իր արվեստը Ժիրայր Աղավելյանը։
Ի՞նչն էր ուշագրավ. յուրաքանչյուր նկարի տակ ոչ թե այն բնորոշող մի անվանում էր, այլ ներկայացված էր դրան համապատասխան բանաստեղծական մի քառատող։
Ժիրայր Աղավելյան արվեստագետին ներկայացրեց գրքի խմբագիր Մարիամ Մանուկյանը, նրա արվեստը բարեմաղթանքի խոսքում արժևորեցին Սուսաննա Մարտիրոսյանը, Գրիշա Սմբատյանը։ Հեղինակը գիրքը նվիրել է իր հայրենի Վաչագան գյուղին։ Իսկ գրքի կազմին (ամենավերջում) սեփական էությունը բացահայտող քառատող է՝