Թուրքիան շարունակում է իր օդային տարածքը փակ պահել հայկական օդանավերի համար
Հայկական օդանավերի համար Թուրքիան շարունակում է փակ պահել իր օդային տարածքը։ Այս մասին  ասաց ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանը:
Նա նշեց, որ թուրքական արգելքի պատճառով մայիսի 2-ին չեղարկված Երեւան-Փարիզ-Երեւան չվերթի 80 ուղեւորների կեսը ստացել են փոխհատուցում, մյուսներին ավիաընկերությունը կփորձի փոխադրել Փարիզ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան առանց նախօրոք տեղեկացնելու ապրիլի 29-ին չեղարկել էր Flyone Armenia ավիաընկերությանն ավելի վաղ տրամադրված թույլտվությունը Թուրքիայի օդային տարածքով դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու համար։ Դրա հետեւանքով Փարիզ-Երեւան օդանավը հարկադրված վայրէջք էր կատարել Քիշնեւի օդանավակայանում։ Մայիսի 2-ին էլ թուրքական արգելքի պատճառով չեղարկվել էր Երեւան-Փարիզ-Երեւան չվերթը։
Թուրքիան արգելել է միայն իր օդային տարածքով երրորդ երկիր գնալը։ Ուղիղ չվերթները դեպի Թուրքիա արգելված չեն։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն օդային տարածքի փակումը բացատրել է Երեւանում «Նեմեսիս»գործողության հերոսների հուշարձանի բացմամբ։
«Մենք ինքնաթիռները մեր երկիր կթողնենք անհրաժեշտության դեպքում, բայց օդանավերի եւ մասնավոր ջեթերի թռիչքը մեր երկրի օդային տարածքով թույլ չենք տա, քանի դեռ շարունակվում են սադրանքները [Հայաստանի կողմից Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի դեմ]։ Եթե նրանք չդադարեցնեն դրանք, ապա մենք այլ միջոցների կդիմենք»,- ասել է նա։
Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրած թուրք պարագլուխների սպանությունները կազմակերպած «Նեմեսիս» գործողության անդամներին նվիրված աղբյուր-հուշակոթողը բացվել է ապրիլի 25-ին, Երեւանի սրտում՝  Օղակաձեւ զբոսայգու չորրորդ հատվածում։