Թվերն իրար չեն համապատասխանում. որքա՞ն աղտոտված ջուր է լցվել Ողջի գետը
Օրեր առաջ Սյունիքի մարզի «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ին պատկանող Արծվանիկի պոչամբարի մետաղյա խողովակաշարում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով աղտոտված ջրերը լցվել են Ողջի գետը: ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում աշխարհագրագետ, «Հայկական բնապահպանական ճակատ»-ի անդամ Լևոն Գալստյանն անդրադառնալով խնդրին` նշեց, որ կոմբինատի տարածած հաղորդագրության մեջ ներկայացվածն ու իրականում գետի վիճակը հակասում են միմյանց:
Մեզ հետ զրույցում Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահե Հակոբյանը նշել էր, որ ջրամբարից ջուր են բաց թողել, որպեսզի մաքրվի գետի ավազանը, և իր տեղեկություններով՝ արդեն մաքրվել է: Գալստյանից հետաքրքրվեցինք՝ որքա՞ն ժամանակ է հարկավոր, որ գետը մաքրվի՝ ի պատասխան ասաց. «Ո՞վ է ուսումնասիրություն արել, որ իմացել են՝ մաքրվել է գետը: Եթե անգամ ջուրը հոսել, մաքրվել է, բա գետի հատակի նստվածքը: Իրենք աղտոտման մակարդակը գիտեի՞ն, որ հիմա էլ չափեցին, տեսան, որ աղտոտման մակարդակը պակասել է: Եթե տվյալներ ունեն՝ մենք էլ իմանանք»,- նշեց նա:
Նրա խոսքով՝ վթարի հենց առաջին պահից պետք է լիազոր բոլոր մարմիններին տեղեկացվեր, որոնք էլ տեղում գտնվեին և արձանագրեին՝ ե՞րբ է սկսվել, ե՞րբ է վերացվել խնդիրը, ինչքա՞ն աղտոտված ջուր է լցվել Ողջի գետը, կես ժամը մեկ պետք է նմուշներ վերցվեին ջրից և լաբորատոր հետազոտություն անեին. «Եթե նույնիսկ իրենց հավատանք, որ 30-40 րոպե է տևել արտանետումը, ապա այդ ընթացքում մոտավորապես 5 միլիոն լիտր կարտանետվեր խողովակից: Ես հաշվարկել եմ իրենց տեխնոլոգիաների հիման վրա: Ենթադրենք՝ վթարից 3 ժամ հետո է խողովակից արտահոսքը դադարեցվել, բնականաբար, ավելի է շատանում աղտոտվածության քանակը»,- ասաց Լևոն Գալստյանը: