Թյուրիմացությունը շտկելն այլեւս անհրաժեշտություն է
Ասում են՝ կյանքում մանրուքներ չեն լինում: Այն, ինչի մասին պիտի գրեմ, կարող է առաջին հայացքից մանրուք թվալ: Բայց առաջին հայացքից, որովհետեւ այդ ցուցանակը մարդուն մեծապես կարող է թյուրիմացության մեջ գցել: Խոսքը Կապանի Կարեն Դեմիրճյանի հրապարակից սկիզբ առնող փողոցի բազմաբնակարան շենքերին փակցված ցուցանակի մասին է՝ Մ. Ստեփանյան:
Ի՞նչն է բանը. Հայաստանի՝ անկախություն ձեռք բերելուց հետո շատ փողոցներ մայրաքաղաքում եւ այլուր վերանվանվեցին մեր մեծերի անուններով, Կապանի Մարքսի փողոցը, օրինակ, վերանվանվեց ազգային եւ պետական գործիչ Սմբատ Մելիք-Ստեփանյանի անվամբ, բայց չգիտես՝ ինչու ցուցանակի վրա գրվեց Մ. Ստեփանյան: Անտեղյակ մարդը Մ. համառոտագրության տակ կարող է ենթադրել Մարտիրոս, Մուրադ, Մուշեղ Ստեփանյան եւ այլն, որովհետեւ բացակայում է ազգանվան Մելիք պատվանունը: Ցավալի է, որ Սյունյաց աշխարհի նվիրյալի, եվրոպական կրթություն ստացած լեռնային ինժեների եւ հանիրավի բռնաճնշումների ենթարկված եւ Սիբիրների ճամբարներում մահկանացուն կնքած մարդու հիշատակն ի դեմս այդ ցուցանակի՝ աղավաղվում է: Բայց այն փոխելն էական ծախսեր եւ ջանքեր չի պահանջում, ուստի թյուրիմացության շտկումն այլեւս անհրաժեշտություն է: