Ուկրաինան ԱՄՆ-ից 1 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն կստանա. The Wall Street Journa
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չորեքշաբթի՝ մարտի 16-ին, կհայտարարի Ուկրաինային 1,01 մլրդ դոլարի ռազմական օգնություն տրամադրելու մասին։
Այդ մասին գրում է News.am-ը։
Ինչպես նշվում է, Սպիտակ տան ղեկավարը մտադիր է իր հայտարարությունը հնչեցնել այսօր՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի առջև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու ելույթից հետո։
Հրատարակության տվյալներով՝ միջոցները կուղղվեն Ուկրաինայի համար հակատանկային և հակաօդային համակարգերի, այդ թվում՝ Javelin-ի և Stinger-ի ձեռքբերմանը։
Պարբերականը մանրամասնում է, որ գումարը ծախսվելու է նախապես հայտարարված 13,6 միլիարդ դոլարի օգնությունից, որն ԱՄՆ-ն հատկացրել է արդեն ստորագրված բյուջեով Ուկրաինային աջակցելու համար։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ի առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման համար հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին:
Հեռուստաուղերձում նա ասել էր, որ հանգամանքները «մեզնից պահանջում են վճռական և անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»: